WordPress Nasıl Kullanılır?

Bu rehberde WordPress ile oluşturmuş olduğunuz blog sayfasını yönetme konusunda yapabilecekleriniz yer alacaktır. Blog sayfanızı oluşturduktan sonra onu özelleştirme, tasarımını ve düzenini değiştirme, ilk yazıyı veya sayfayı oluşturma gibi çeşitli adımları bu rehber sayesinde atabileceksiniz.


Okuma Önerisi:  Blog Nasıl Açılır? Adım Adım Rehber

WordPress platformu iki farklı alana sahiptir. Birisi arka kısım diğeri ise ön kısımdır. Ön kısım blog sayfanızı ziyaret eden ziyaretçilerin gördüğü kısımdır. Sizin pek çok işlemi gerçekleştireceğiniz yer ise arka kısım olacaktır. Burada özelleştirme, eklentileri belirlemek ve ön kısımda görünür olacak etkenlere karar verebileceksiniz.

Arka plan daha çok WordPress yönetici paneli olarak bilinmektedir. Bu panel üzerinden blog sayfanızın içeriğini kontrol edebilir, onun işlevselliğini ve tasarımını değiştirebilirsiniz. Bu kısma sadece yetki sahibi olan kullanıcılar erişebilmektedir. WordPress yönetici paneline ulaşmak istiyorsanız adres çubuğundaki blog adresinizin sonuna /wp-admin eklemelisiniz. Örneğin, ornek.com/wp-admin sizi WordPress panelinin giriş sayfasına götürecektir.

Yönetici paneli blog sayfanıza ait tüm ayarların bulunduğu kısımdır. Burada üç farklı bölüm bulunmaktadır. Sol yan menü, üst araç çubuğu ve orta kısım. Sol menü çubuğunda tüm yönetim araçlarını bulabilirsiniz. Bu nedenle odaklanmanız gereken ilk alan burasıdır. Bu menü çubuğunda aşağıdaki alanlar yer almaktadır.

 • Güncellemeler – WordPress platformunda gerçekleştirilen tüm güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz.
 • Yazılar – Tüm yazılarınızı görebilir, yeni yazı ekleyebilir, kategori oluşturabilir, etiket oluşturabilirsiniz.
 • Ortam – Ortam kütüphanesine ulaşarak var olan medya ögelerini görebilir ve yeni dosyalar ekleyebilirsiniz.
 • Sayfalar – Blog sayfanızda yer alan sabit sayfaları görebilir veya yeni bir tane ekleyebilirsiniz.
 • Yorumlar – Blog yazılarınıza veya sayfalarınıza gelen yorumları görebilir, onaylayabilir veya silebilirsiniz.
 • Görünüm – Temaları yönetebilir, blog sayfanızın tasarımını değiştirebilir, bileşenleri yönetebilir ve menü ögelerini düzenleyebilirsiniz.
 • Eklentiler – WordPress’e yeni işlevsellikler kazandıracak eklentiler ekleyebilir ve eklentileri yönetebilirsiniz.
 • Kullanıcılar – WordPress profilinizi güncelleme yoluna gidebilir veya yeni bir profil oluşturabilirsiniz.
 • Araçlar – WordPress blog sayfanıza içerik ekleyebilir veya içerikleri dışa aktarabilirsiniz.
 • Ayarlar – Genel blog ayarlarını, yazma ayarlarını, okuma ayarlarını, tartışma ayarlarını, ortam ayarlarını ve kalıcı bağlantıları buradan düzenleyebilirsiniz.
 • Diğer – Yukarıdakilere ek olarak WordPress’e yüklemiş olduğunuz tüm eklentilerin özel ayarları kısmına yine sol menü üzerinden ulaşabileceğinizi unutmamalısınız.

Güncellemeler

WordPress diğer tüm içerik yönetim sistemleri gibi küçük veya büyük güncellemeler yayınlamaktadır. Bu güncellemelerle yeni özellikler eklenmekte, var olan hatalar giderilmekte ve platformun güvenliği sağlanmaktadır. Geçmişte WordPress’in son versiyonuna güncelleme yapıp yapmamak isteğe bağlı bir durumdu. Ancak WordPress’in 4.3 versiyonundan sonra güncellemeler otomatik olarak yüklenecek şekilde değiştirildi.

Yazılar

Yazılar kısmı blog sayfanıza ekleyeceğiniz yeni içerikleri kontrol edebileceğiniz temel alandır. Blog sayfanızda yayınlanan tüm blog yazılarını burada görebilirsiniz. En son yayınladığınız en üstte yer alacaktır. Yazılar kısmında aşağıdaki seçenekleri bulabilirsiniz.

 • Tüm Yazılar – Tüm yazılarınıza bu kısımdan erişebilirsiniz. Yazılarınızı hızlı bir şekilde düzenleyerek onu var olan yeni kategorilere ekleyebilir, etiketler ekleyebilir, durumunu değiştirebilir, yazarını değiştirebilir veya yorum izinlerini düzenleyebilirsiniz.
 • Yeni Ekle – Bu kısımdan blog sayfanıza yeni yazı ekleyebilirsiniz.
 • Kategoriler – Yazılarınızın dahil edildiği tüm kategorilere bu kısımdan ulaşabilir ve yeni kategoriler ekleyebilirsiniz.
 • Etiketler – Yazılarınızda yer alan etiketleri buradan düzenleyebilir veya yeni etiketler ekleyebilirsiniz.

Ortam

WordPress beraberinde eşsiz bir ortam yöneticisi getirmektedir. Bu yöneticiden faydalanarak zengin medya içerikleri yükleyebilir ve onları yazılara, sayfalara, yan çubuklara veya üst kısımlara ekleyebilirsiniz. Bu kısımdan medya ögelerini görüntüleyebilir, yeni medya ögeleri ekleyebilir, medya ögelerini düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Ortam menüsünün altında aşağıdaki seçenekleri bulabilirsiniz.

 • Kütüphane – WordPress blog sayfanız için yüklenmiş olan tüm medya ögelerini burada bulabilirsiniz.
 • Yeni Ekle – WordPress blog sayfanıza yeni medya ögelerini buradan ekleyebilirsiniz.

Sayfalar

Sayfalar blog sayfanıza gelen okuyuculara sabit içerikler veya bilgiler sunan yerlerdir. WordPress ile birlikte gelen standart sayfalar Hakkında, İletişim, Reklam, Ürünler, Hizmetler ve Kaynaklar şeklindedir. Sayfalar menüsünün altında aşağıdaki seçenekleri bulabilirsiniz.

 • Tüm Sayfalar – Tüm sayfalara buradan erişebilirsiniz. Tüm sayfaları liste bir biçimde göreceğiniz için onları kolayca düzenleyebilir ve şablonlarına hızlı bir şekilde karar verebilirsiniz.
 • Yeni Ekle – Blog sayfanıza sabit bilgilerin yer aldığı yeni bir sayfa ekleyebilirsiniz.

Yazılar ve Sayfalar Arasındaki Fark

Blog sayfanızda yer alan tüm içerikler yazılar ve sayfalar aracılığıyla gösterilmektedir. Bunların belirli benzerlikleri vardır ancak farklı davranışlara ve farklı amaçlara sahiptirler. Yazılar ve sayfalar arasındaki temel farklılıklar şu şekildedir:

 • Belirli bir içerik için başlık belirleme.
 • Yazar, yayın tarihi gibi meta bilgisi.
 • Her ikisi de eklenebilir, silinebilir, güncellenebilir veya düzenlenebilir.
 • Her ikisi de düz metinden zengin medya ögelerine kadar pek çok şeyi içerebilir.
 • Her ikisi de eklentiler yardımıyla daha farklı fonksiyonlar kazanabilir.

Sayfalar genellikle blog sayfanızın ana içerikleri olmazlar. Örneğin, seyahat üzerine bir blog sayfanız varsa son yaptığınız gezintiler üzerine yazılar yazarsınız. Sayfalar ise blog sayfanız ve sizin hakkınızda bilgiler içerecektir.

Yazılar blog sayfanızın ana içerikleridir. Girmiş olduğunuz yeni her şey üst sıralarda ve RSS kaynağının içerisinde yer alacaktır. Sayfalar sadece onlara link vermeniz durumunda görünür olacaklar ve RSS kaynaklarının içerisinde yer almayacaklardır.

Yorumlar

Yorumlar okuyuculardan elde ettiğiniz etkileşimleri yönetmenizi sağlayan en önemli özelliktir. Belirli bir konuda yorum yapmak isteyen okuyucularınız yorumlar kısmından yararlanarak bunu gerçekleştirebilecektir. Buranın aynı zamanda kullanıcılarınız ile etkileşim kurmak için en kestirme yol olduğunu unutmamalısınız. Blog yazılarınız ve blog sayfalarınız yorumlara açık olabilmektedir. Dilerseniz bunları yorumlara kapatabilirsiniz.

Yeni yorumları sürekli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Onları hızlı bir şekilde onaylamalı ve onlara cevap vermelisiniz. Yorumlar kısmında tüm yorumları yöneterek onları onaylayabilir, silebilir veya istenmeyen olarak işaretleme şansına sahip olabilirsiniz.

Görünüm

Bu menüden blog sayfanızın tasarımını ve düzenini değiştirebilirsiniz. Yeni temalar arayabilir veya elinizde yer alan bir temayı blog sayfanıza yükleyebilirsiniz. Dilerseniz blog sayfanızın başlık kısmını değiştirebilir, yeni renkler ve arka plan seçebilirsiniz.

Görünüm menüsünde bulabileceğiniz seçenekler aşağıdaki gibi olacaktır. Bunlar genellikle aynıdır ama kullanacağınız temaya göre farklılık gösterebildiğini unutmamalısınız.

 • Temalar – Bu kısımdan WordPress deposunda yer alan temaları arayabilir veya onları farklı bir yerden yükleme yoluna gidebilirsiniz.
 • Özelleştir – Seçmiş olduğunuz temaya göre çeşitli özelleştirme seçeneklerine sahip olabilirsiniz. Başlık, başlık etiketi, renkler, arka plan görseli, sabit font sayfaları ve öne çıkarılmış içerikler gibi detayları kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • Bileşenler – Bileşenler kısmı WordPress blog sayfanıza ekleyebileceğiniz çeşitli özel kutucukları içermektedir. Seçmiş olduğunuz temaya bağlı olarak bunlar ana sayfada, üst kısımda, yan kısımda veya alt kısımda yer alabilmektedir. Bileşen eklemek oldukça basittir çünkü her şey sürükle bırak şeklinde çalışmaktadır. Bileşenler yardımıyla ziyaretçilere sosyal medya linklerini, arama kutucuğunu, abonelik linklerini, hakkınızdaki bilgileri, son yazıları, son yorumları, popüler yazıları ve diğer blog sayfalarına linkleri gösterebilirsiniz.
 • Menüler – Seçmiş olduğunuz temaya bağlı olarak bir veya birden fazla menü oluşturarak blog sayfanızın uygun yerlerinde bu menülere yer verebilirsiniz.
 • Üst Kısım – Seçmiş olduğunuz temaya bağlı olarak blog sayfanızın üst kısmına görsel ekleyebilirsiniz.
 • Arka Plan – Seçmiş olduğunuz temaya bağlı olarak blog sayfanızın arka planına görsel ekleyebilirsiniz.
 • Düzenleyici – Bu kısım yeni başlayanlar için ideal olmayan bir kısımdır. Buradan blog sayfanızın kodlarını değiştirebilirsiniz. Ziyaretçiler yapacağınız tüm değişiklikleri anlık olarak görebilecekleri için bu kısımda değişiklik yaparken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Eklentiler

Eklentiler blog sayfanızın görünümünü ve işlevselliğini değiştirebilecek nitelikteki küçük araçlardır. Bu araçlardan yararlanarak kullandığınız temanın size sunmadığı özelliklere sahip olabilir ve daha geniş kapsamlı değişiklikler yapabilme fırsatını elde edebilirsiniz. Eklentilerin büyük bir kısmı ücretsizdir ama daha fazla kullanışlılık istiyorsanız ücretli eklentileri kullanma yoluna gidebilirsiniz.

Zamanınızı boşa harcamamak adına aşağıdaki eklenti önerilerini dikkate almaya çalışmalısınız. Bu eklentiler blog sayfanızı bambaşka bir noktaya taşıma konusunda size yardımcı olacaklardır. Bu eklentileri kullanarak blog sayfanızın çok daha profesyonel bir yapıda olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Google Analytics – Site trafiğini görüntülemek ve analiz etmek için en ideal seçenek durumundadır.
 • Contact Form 7 – Esnek seçeneklere sahip bir iletişim formudur.
 • Disqus Commenting System – Temel WordPress yorum sistemine alternatif daha farklı özellikleri olan yorum sistemidir.
 • Yoast SEO – Blog sayfanız için kapsamlı bir SEO aracıdır. Ücretsiz olanlar arasında en iyisidir.
 • WP Super Cache – WordPress blog sayfanızın yüklenme süresini iyileştirmektedir.
 • Akismet – İstenmeyen yorumlardan kolayca kurtulmanızı sağlamaktadır.
 • YARPP – Her sayfanın altında ilgili yazılar kısmı oluşturarak insanların blog sayfanızda daha fazla vakit geçirmesini sağlamaktadır.
 • Authors Widget – Birden fazla yazara sahip olan blog sayfalarında yazarların yaptıklarını göstermek adına oldukça kullanışlıdır.

Kullanıcılar

Bu kısımdan WordPress blog sayfanıza yeni kullanıcılar eklemeyi başarabilirsiniz. Dilerseniz yine bu kısımdan kullanıcı profilinizi veya diğer kullanıcı profillerini güncelleme yoluna gidebilirsiniz. Blog sayfanızda yer alan kullanıcılar aşağıdaki rolleri verebilirsiniz:

 • Yönetici – Blog sayfanızda her şeyi yapabilme yetkisine sahiptir. Bu role sahip olan kişi aynı zamanda sitenin sahibi durumundadır. Bu nedenle bu rolü bir başkasına vermeden önce iki kez düşünmeniz çok daha doğru olacaktır.
 • Editör – Tüm yazılara, sayfalara, yorumlara, kategorilere, etiketlere ve linklere ulaşma imkanı bulunmaktadır.
 • Yazar – Yazıları yayınlayabilir, düzenleyebilir ve blog sayfanıza medya ögeleri ekleme yetkisine sahiptir.
 • İçerik Sağlayıcı – Kendi yazılarını yazabilir ve düzenleyebilir ama yazdıkları yazılar onaylanmadan yayına alınmamaktadır.
 • Abone – Sadece yazıları, sayfaları ve yorumları okuyabilmektedir.

Araçlar

WordPress blog sayfanız için çok daha gelişmiş özellikler burada yer almaktadır.

 • Mevcut Araçlar – Bu kısımda yer alan özellikler sitenizde tek tek elle yapmanız gereken işlemleri otomatik olarak gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.
 • İçe Aktar – Diğer blog platformlarından WordPress’e veri aktarmak istediğinizde bu aracı kullanabilirsiniz.
 • Dışa Aktar – WordPress’te yer alan verilerinizi dışarı aktarıp daha sonra farklı bir WordPress blog sayfasında veya farklı bir blog platformunda kullanmak istiyorsanız bu aracı kullanabilirsiniz.

Ayarlar

Bu kısım WordPress blog sayfanız için geçerli tüm ayarları içermektedir. Bu kısımda değişiklik yaparken tam olarak ne yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

 • Genel – WordPress blog sayfanız için temel ayarları içermektedir. Blog sayfanızın adı, tanımı, URL’si, zaman dilimi, tarih biçimi ve ana e-posta adresi gibi seçenekler burada yer almaktadır.
 • Yazma – Blog içerikleriniz için varsayılan kategorileri ve yazı biçimlerini buradan belirleyebilirsiniz. Bir belirleme yapmazsanız WordPress otomatik olarak seçim yapacaktır.
 • Okuma – Blog sayfanızın ana sayfasını buradan seçebilirsiniz. Ana sayfada gösterilecek blog yazısı içeriğine ve RSS beslemesinde yer alacak içerik miktarına buradan karar verebilirsiniz.
 • Tartışma – Blog sayfanızdaki yorumlarla ilgili ayarlar bu kısımda yer almaktadır. En ideal ayar yorumları elle onaylamayı tercih etmektedir. Aynı zamanda daha önce yorumu onaylanmış olan kişilerin yorumlarını otomatik olarak onaylama yoluna gidebilirsiniz. Ayrıca içerisinde birden fazla link olan yorumları otomatik olarak istenmeyen kutusuna göndermeyi tercih edebilirsiniz.
 • Ortam – Blog sayfanıza yüklenen görsellerin varsayılan boyutlarını buradan belirleyebilirsiniz.
 • Kalıcı Bağlantılar – Blog sayfanız için varsayılan URL yapısını buradan düzenleyebilirsiniz. En iyi kalıcı bağlantı yapısı anahtar kelimelere yer vermektedir. Yazı ismi yapısını seçerek bunu kolayca yapabilirsiniz.

WordPress yönetici panelinde yer alan her kısma göz atmalı ve tüm yönetim ayarlarını gözden geçirmelisiniz. Bu sayede blog tasarımını, işlevselliğini ve yapısını kolayca değiştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Blog sayfanızı özelleştirme konusunda neler yapacağınızı öğrendikten sonra okuyucularınızın memnun olacağı düzenlemeleri gerçekleştirme yoluna gidebilirsiniz.

Bu Makale İlgini Çeker mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir