WordPress İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

Daha önce WordPress kullanmamış olsanız bile bu içerik yönetim sistemini bir şekilde duymuş olabilirsiniz. İlk adımlarını 2003 yılında atan WordPress popülerliğini hızlı bir şekilde yükseltmiş ve özellikle blog yönetimi konusunda en çok kullanılan yazılımlardan birisi olmuştur. Bugün WordPress hem yeni başlayanlara hem profesyonellere hitap eden bir haline gelmiştir.

WordPress ile bir blog açmaya karar verdiğiniz zaman WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklılıkların neler olduğunu bilmelisiniz. Bu yazıda daha çok WordPress.org versiyonundan söz edilmiş olduğundan aşağıda buna yönelik bilgiler bulabileceksiniz.

WordPress’in Kısa Tarihi

WordPress başlangıçta bir blog aracı olarak geliştirilmiştir. PHP dilinde geliştirilen bu aracın asıl amacı insanlara hızlı bir biçimde blog oluşturma konusunda yardımcı olmaktır. Tüm bunları yaparken kullanıcıların tasarım seçme, bileşen belirleme, metinleri ve görselleri gösterme gibi özellikleri bir arada elde etmesi amaçlanmıştır. Odak noktasında hep kullanıcı dostu bir yapı olmuştur. WordPress’in bu amaç doğrultusunda geniş kitlelere ulaşabilmesi ise yıllar sürmüştür.

Okuma Önerisi:  Blog Nasıl Açılır? Adım Adım Rehber

Geliştirmeler devam ettikçe basit bir blog aracı olan WordPress geniş kapsamlı bir içerik yönetim sistemine dönüşmüştür. Başlangıçta blog aracı olsa bile artık haber sitelerine, e-ticaret sitelerine ve diğer tarzda sitelere güç veren bir yer haline gelmiştir. Buna ek olarak daha geniş kitleleri geliştirici olarak kendine çekmeyi başarmıştır. Böylece WordPress milyonlarca kişiye ulaşan bir içerik yönetim sistemi olmayı başarmıştır.

Açık Kaynak Kodun Önemi

WordPress ücretsiz olmasaydı bu kadar popüler olmayabilirdi. Açık kaynak kodlu bir platform olduğu için WordPress her seferinde daha fazla insanı kendine çekmeyi başarmıştır. Yetenekli olan pek çok geliştirici yeni özellikler katabilmek için WordPress üzerinde çalışmalar gerçekleştirmeye başlamışlardır. WordPress’in en iyi yanı ise ek özellikler konusunda kimseden izin almaya gerek olmamasıdır.

Açık kaynak kodlu bir platform olduğu için WordPress 50’nin üzerinde dile çevrilmiştir. Bazı çevirilerin üzerinde hala çalışmalar sürmektedir. Herkes bu çevirilere katkı sağlayabildiği için zaman içerisinde WordPress global ve yerel anlamda çok daha kullanışlı olmaya devam etmektedir.

Okuma Önerisi:  İstatistiksel Bilgilerle WordPress

Rakamların Gücü

Sosyal medyanın gücünü yükselttiği bir dünyada topluluğun oldukça güçlü olduğunu söylemek mümkündür. WordPress bu sayede topluluktan sıyrılmakta ve kendini göstermektedir. Benzer projelerde çalışan insanları bi araya getirebilmektedir. Blog üzerinden para kazanmak isteyen biriyseniz WordPress kullanmanız oldukça doğaldır çünkü sizinle aynı hedefe sahip pek çok kişiyle ortak çalışma fırsatını elde edebilirsiniz.

Çeşitli sitelerden ve forumlardan yararlanarak yeni şeyler öğrenebilir, insanlarla tanışabilir ve sitenizi büyütmeyi başarabilirsiniz. WordPress düzenli olarak insanları bir araya getirebilecek WordCamps adı verilen etkinlikler gerçekleştirmektedir. Bu etkinliklerde içerik yönetim sistemine ilgi duyan herkes bir araya gelebilmektedir. Nerede yaşarsanız yaşayın bu tür bir etkinliğin düzenlendiğini görebilirsiniz.

Okuma Önerisi:  Blog Açtıktan Sonra Mutlaka Yapılması Gerekenler

Kodlama Bilmeden Site Oluşturma

Geliştiricilerin her birisi herhangi bir kodlama bilmeden site oluşturma konusunda kullanıcılara yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Site oluşturma konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız WordPress oldukça iyi bir başlangıçtır. WordPress öğrenmeye başlayarak bu dünyaya doğru basit ama anlamlı bir adım atabilirsiniz.

Arkadaşlarınızdan sürekli WordPress tavsiyesi alıyorsanız bu konuda durumu normal karşılamanız gerekmektedir. WordPress bir içerik yönetim platformundan çok daha fazlası durumundadır. WordPress konusunda bilgi edindiğiniz sürece dilediğiniz pek çok şeyi yapabilirsiniz. Üstelik WordPress’i kullanmaya başlamak ve öğrenmek oldukça kolaydır. Bir kariyer hedefiniz dahi varsa WordPress öğrenmelisiniz.

WordPress blog ve site geliştirme konusunda önemli bir platformdur. WordPress’in önemli olmasına neden olan çok farklı sebep vardır. WordPress konusunda kendinizi geliştirerek çok daha iyi bir duruma gelmeye çalışmalısınız. WordPress ile yeni bir site kurmak istiyorsanız bu konuda size yardımcı olacak kaynaklardan yararlanmaya çalışmalısınız.

Bu Makale İlgini Çeker mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir