WordPress Haber Temaları

Bir haber sitesi oluşturmaya başladığın zaman tasarımın en önemli kriter olduğunu bilmelisiniz. Okuyucular aradıkları bilgilere doğrudan ulaşmak isterler. Bu nedenle doğru temayı seçerek yolunuza devam etmelisiniz. Eğer doğru temayı seçmez ve okuyucuları yoracak tasarımlardan yana olursanız haber sitenizde başarılı olamazsınız.

WordPress için bir haber teması seçmek istediğiniz zaman ilk göz önünde bulundurmanız gereken kriter okunabilirlik ve kolay gezinti olmak durumundadır. Arama motorlarının uzak duracağı, kötü gezinti ögelerine sahip olan ve okunabilirliği düşüren temaları seçmemelisiniz. WordPress haber teması seçmek için yardıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki önerilerimi gözden geçirebilirsiniz.

Not: Bu yazı sürekli güncel tutulup, yeni haber temaları eklenecektir.

MH Magazine

Haber sitenizde ne kadar fazla miktarda içerik görüntülenirse sizin için o kadar iyidir. Bu nedenle temiz ve okuyucuların ilgisini çekecek tarzda tasarımlara yönelmelisiniz. Okuyucuya pek fazla engel çıkarmayan esnek düzen seçeneğine sahip bir tema arıyorsanız ilk bakmanız gereken tema MH Magazine temasıdır.

Bu tema size 25 bileşen onumu sunmaktadır. Temanın ön sayfası tamamen bileşenlerle oluşturulmuş bir yapıdadır. Düzen olarak esnek olması ve size uygun noktalarda reklam alanları bırakması en önemli yanlarından birisidir. Tema size kategorilere ve etiketlere göre içerik gösterme ve sosyal medya entegrasyonu gibi pek çok farklı seçenek sunmaktadır.

Özel logo yükleyici, gelişmiş renk paleti, Google Fonts üzerinden yapacağınız font seçimleri ile temanın pek çok özelleştirme seçenekleri bulunmaktadır. Temada çok daha farklı değişiklikler yapmak istiyorsanız geliştiricilerin size sunmuş olduğu alt tema seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

Demo Linki

Newspaper

WordPress’te yer alan en iyi temalar belirli amaçlar için geliştirilmiş temalardır. Newspaper bu temalardan birisidir çünkü doğrudan haber sitelerini hedef alarak geliştirilmiştir. Bu tema WordPress için kullanılan en popüler haber sitesi temalarından birisi olmasını tamamen performansı ve işlevselliği ön plana çıkarmasına borçludur.

Kolay kullanılabilir tema paneli ve yenilikçi arayüzü ile tema tasarım sürecini oldukça kolaylaştırmaktadır. Temanın içerisinde daha önceden oluşturulmuş 50 farklı şablon vardır. Bunlardan birisini kullanarak sitenizin düzenini dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Temanın bir diğer önemli yanı ise WPBakery Page Builder gibi sayfa tasarlama konusunda kolaylık sunan ücretli eklentiyi ücretsiz olarak sunmasıdır.

Newspaper temasının bir diğer dikkat çekici özelliği ise değerlendirme sistemine sahip olmasıdır. Google AdSense düşünülerek tasarlanmış bu temayla sitenizden kolayca para kazanmayı başarabilirsiniz. Temada yer alan otomatik reklam tespit etme özelliği tüm reklamlarınızın anında esnek yapıda olmasına imkan tanımaktadır.

Demo Linki

PenNews

Bir haber sitesi oluşturmak istiyorsanız ana sayfada görsel olarak dikkat çekici içeriklere yer vermelisiniz. Buna rağmen birçok haber teması minimallik ön planda tutularak geliştirilmektedir. Bu yaklaşımdan çok daha farklı bir temaya ihtiyacınız varsa WordPress haber teması olarak PenNews kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bu tema WPBaker Page Builder eklentisi ile donatılmıştır. Bu eklenti sayesinde sürükle bırak şeklinde sayfanızı dilediğiniz gibi oluşturmanız mümkündür. Buna ek olarak tema Convert Plug eklentisiyle birlikte gelmektedir. Bu eklentiyi kullanarak e-posta abone listenizi dilediğiniz gibi oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

PenNews temasının farklı olmasını sağlayan durum kesinlikle düzen konusunda sunmuş olduğu özelleştirme seçeneğidir. Yaklaşık 40 farklı içerik blok stilini kullanarak sitenizi şekillendirmeniz mümkündür. Bunlara ek olarak çeşitli oynatma listeleri ve galeri stillerinden yararlanabilirsiniz. Belirli bir alana özgü haberler sunan bir site oluşturmak istiyorsanız PenNews sizin için en doğru seçenektir.

Demo Linki

Jannah

WordPress kullanarak bir haber sitesi oluşturmak istiyorsanız itibar her şeyden önemlidir. Her ne kadar haber sitesinin başarısı sahip olduğunuz haberci başarınıza bağlı olsa bile siteni görselliği bir adım öne çıkan etkenlerden birisidir. Bu konuda size yardımcı olabilecek en doğru WordPress haber teması Jannah temasıdır.

Bu temanın geliştiricileri önceliği sitenin hızlı bir biçimde çalışmasına vermişlerdir. Hazır şablonlardan hangisini seçerseniz hız konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Bulunduğunuz niş doğrultusunda hazır şablonlardan istediğinizi seçebilirsiniz. Şablonları daha farklı şekilde özelleştirmek istiyorsanız sürükle bırak şeklinde sayfa oluşturucu kullanabilirsiniz.

Jannah temasını diğer temalardan ayıran çok önemli bir özellik vardır. Tema kopya içerikleri otomatik olarak ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. Kopya içerik tüm SEO çalışmanızı yerle bir edecek kadar güçlü bir etken olduğundan buna mutlaka dikkat etmelisiniz. Ayrıca temada masaüstü bildirim özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde ziyaretçilerinizin sürekli olarak yeni haberleri duymasını sağlayabilirsiniz.

Demo Linki

MagPlus

Bir haber sitesi oluşturmaya çalışırken hızlı, esnek ve işlevsel bir temaya sahip olmak istersiniz. Kullanıcıların içerikler arasında çok daha kolay bir biçimde geçiş yapabilmesi son derece önemlidir. Önceliğiniz her zaman kullanıcıların deneyimi iyileştirmek ise tercih etmeniz gereken WordPress haber teması MagPlus olmalıdır.

Bu tema özellikle haber siteleri için tasarlanmıştır. Mobil cihazları düşünerek geliştirildiği için yüklenme sırası oldukça hızlıdır. Çeviri açısından hazır bir biçimde gelmesi ve Google AdSense entegrasyonunu oldukça kolay olması en büyük artıları arasında yer almaktadır. Aradığınız haber temasında bu özelliklerin olmasını istiyorsanız bu temayı tercih edebilirsiniz.

Site tasarımının okuyucuların ilgisini çekmesini istiyor ve onları sitede gezinmeye teşvik etmek istiyorsanız bu temada çok farklı seçenekler bulunmaktadır. 30 farklı şablon arasından yapacağınız seçimle sitenize dilediğiniz görünümü vermeyi başarabilirsiniz. Üstelik bu düzen değişiklikleri sadece içerik sunum kısımlarıyla ilgili değil sitenin tüm alanlarıyla ilgilidir.

Demo Linki

Voice

Haber sitenizde modernliğin hakim olmasını istiyorsanız tasarımı buna uygun şekilde seçmeye çalışmalısınız. Düz ve kutu tarzı tasarımın bir araya getirildiği tasarımıyla dikkat çeken Voice teması artistik yapısıyla göz alıcı bir yapıya sahiptir. Modern ve renkli bir WordPress haber teması arıyorsanız Voice sizin için en doğru seçenek olacaktır.

Her ne kadar renk tabanı kategori oluşturma imkanı sunan bir tema gibi gözükse bile burada belirttiğim temaların pek çoğu benzer özelliği sunmaktadır. Bu temayı diğerlerinden farklı kılan renklerin ön plana çıkarılmış olmasıdır. Görsel açıdan okuyucuları memnun edecek bu yaklaşım sayesinde onların sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlamanız mümkündür.

Temanın tipografi yapısı çok fazla dikkat çekici olmasa bile bunu değiştirmek mümkündür. Basit font özelleştirme seçenekleri sayesinde kullanacağınız WordPress haber temasına bambaşka bir hava katmayı başarabilirsiniz. Dilerseniz tamamen farklı tasarım stilinizi kullanmaya çalışarak ziyaretçilerinize hitap etmeye çalışabilirsiniz.

Demo Linki

Newsmag Pro

Haber sitesi oluşturmak istiyorsanız sitenizde sunduğunuz içeriklerin ön planda ve merkezde olması gerekmektedir. Sitenizi bu şekilde bir yapıda oluşturmak istiyorsanız tercih etmeniz gereken temalar biraz daha işlevsel ve içerik odaklı olmak zorundadır. Bunun için Newsmag Pro tarzı bir tema kullanabilirsiniz.

Bu temanın diğer temalara göre önemli bir dezavantajı vardır. Temanın özelleştirme seçenekleri diğerlerine göre çok daha azdır. En önemlisi bu temanın sürükle bırak şeklinde bir sayfa oluşturucusu yoktur. Teman için kullanılabilecek olan tüm özellikler temanın kendisiyle birlikte gelmekte ve herhangi ücretsiz bir eklenti sunmamaktadır.

Temada faydalanabileceğiniz en doğru seçeneklerden birisi SEO konusundaki ayarlamalardır. Bununla birlikte sosyal medya entegrasyonu sağlayarak oluşturduğunuz içeriklerin farklı noktalara dağılmasını sağlayabilirsiniz. Newsmag Pro özelleştirme konusunda sınırlı seçeneklere sahip olsa bile tek kurulumda tüm özellikleri sunabildiği için onu pek fazla uğraşmadan kullanabilirsiniz.

Demo Linki

Herald

Modern ve son derece profesyonel görünümlü bir tema arıyorsanız göz atmanız gereken ilk temalardan birisi kendisi hemen belli etmektedir. Her ne kadar diğer temalardan çok daha farklı görünse bile Herald teması son derece kullanışlıdır. Hedefiniz farklı ve göze hoş gelen bir WordPress haber teması seçmek ise Herald seçenekleriniz arasında yer almalıdır.

Burada bahsettiğim pek çok tema gibi Herald özelleştirme konusunda çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Sahip olduğu özellikler sayesinde 500 farklı düzen kullanabilmeniz

mümkündür. Düzen ve tasarım özelleştirme konusunda eşsiz gibi gözüken temanın üst kısmında değişiklik yapmak mümkündür. Sunmuş olduğu çeşitli yazı biçimleri sayesinde galeri, ses, görsel gibi çeşitli biçimlerde özel içerikler oluşturabilirsiniz.

Bu temanın içerisinde yer alan para kazanma seçenekleri reklamların otomatik olarak eklenmesi konusunda size yardımcı olabilecektir. Bununla birlikte Theme Translator özelliğinden faydalanarak sitenizi kolayca diğer dillere çevirme imkanına sahip olabilirsiniz. Tüm bunları doğrudan Theme Options panelinden gerçekleştirebilirsiniz.

Demo Linki

The Voux

Modern ve akıcı bir tasarıma sahip bir tema arıyorsanız seçenekleriniz biraz sınırlı olacaktır. The Voux bu tarz temalardan birisidir ve adı gibi tamamen yenilikçi ve modaya özgü bir yaklaşıma sahiptir. The Voux temasını kullanmaya başladığınız zaman sitenizin diğer temalara göre tasarım açısından daha farklı olduğunu anında anlayabilirsiniz.

Bu tema haber temaları için ideal olan işlevlerin her birisine sahiptir. Sosyal ikon animasyonları doğrudan dikkatinizi çekse bile bu butonları daha farklı şekilde özelleştirme seçeneğine sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Sosyal ikon sayacının belirli bir süre sonra sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz. Kesintisiz kaydırma özelliğine sahip olması onu diğer temalardan farklı yapan özelliklerden birisidir.

Demo Linki

Bu Makale İlgini Çeker mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir