Serbest Çalışarak Para Kazanmak İçin 5 Pratik Yol

İçerik üretmek, programlara dillerine hakim olmak, tasarım yapabilmek gibi becerilere sahipseniz serbest çalışarak para kazanabilirsiniz. Bu tür becerilere sahip olmak demek belirli bir yere bağlı kalmadan çalışıp para kazanmak anlamına gelmektedir. Özellikle yaptığınız işlerden çok az kazandığınızı düşünüyorsanız serbest çalışmayı fırsata çevirebilirsiniz.

Daha çok freelance çalışmak olarak bilinen serbest çalışmak çeşitli sitelere içerik üreterek, animasyonlar yapıp satarak, uygulama geliştirerek, destek ekibinde yer alarak veya buna benzer çalışmalar gerçekleştirerek para kazanmak anlamına gelmektedir. Serbest çalışmanın artıları ve eksileri vardır. Bunları göze alıyorsanız freelance çalışarak para kazanmayı deneyebilirsiniz.

Serbest Çalışmanın Avantajları

Serbest çalışarak kazanmanın düzenli bir işe sahip olmak veya yarı zamanlı çalışmak karşısında çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu avantajların yaşam stilinize uygun olduğunu düşünüyorsanız serbest çalışarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 • Evden çalışma fırsatına sahip olabilirsiniz. Bu çalışma saatlerinizin aşırı esnek olması ve sizin belirlediğiniz koşullarda çalışma imkanınızın bulunması anlamına gelmektedir.
 • Belirli bir yerde sürekli bulunma gibi bir derdiniz olmayacağı için arkadaşlarınızla görüşmeye daha fazla vakit ayırabilirsiniz.
 • Bir işin aşırı karmaşık veya zor olduğunu düşünüyorsanız o işi reddetme şansına sahip olabilirsiniz.
 • Sadece yaşadığınız şehirden değil ülkenin hemen hemen her yerinden insanla çalışabilirsiniz.
 • Doğru miktarda itibarınız varsa kazanacağınız paranın bir sınırı olmayacaktır.

Serbest Çalışmanın Dezavantajları

Serbest çalışarak para kazanmak kulağa hoş gelse bile bu çalışma yönteminin çeşitli dezavantajları bulunmaktadır. Bu dezavantajlar yaşayış tarzınıza uygun değilse freelance çalışmayı düşünmeniz doğru olmayacaktır. Freelance çalışmanın dezavantajlarını aşağıdan öğrenmeniz mümkündür.

 • Şahıs şirketi kurmanız ve tüm gelir giderleri takip etmeniz gerekebilecektir.
 • Gelir kaynağınızın düzenli olmama olasılığı bulunduğundan taksitle veya krediyle bir şeyler alabilme potansiyeline sahip olamazsınız.
 • Her ne kadar bir patronun emrinde çalışmayacak olmasanız bile birçok patronun emrinde çalışacaksınız. Müşterileriniz sizin için patron konumunda olacaktır.
 • Rekabete hazır olmak durumdasınız çünkü her zaman sizin yapabileceğiniz işi yapabilecek daha farklı birileri ortaya çıkabilecektir.
 • İletişim konusunda problemler yaşayan biriyseniz bu işin size göre uygun olmayacağını bilmeniz gerekmektedir.

1. Serbest Çalışmak – Yazarlık veya Çevirmenlik Yapmak

Bu yöntem serbest çalışarak para kazanabileceğiniz en kolay yollardan birisidir. Yazarlık konusunda iyiyseniz veya bir yabancı diliniz varsa bunu fırsata çevirip para kazanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik bu konularda iş bulmakta pek fazla zorlanmazsınız ancak talep ve arzın fazla olması fiyatların düşük olmasına neden olmaktadır.

Bu alanda çok fazla iş akışının olması özellikle ödemeler konusunda dikkatli olmanızı gerektirmektedir. İşleri teslim etmeden önce ödemeyi aldığınızdan emin olmalı veya bu işi belirli platformlar aracılığıyla gerçekleştirmelisiniz. Yazarlık veya çevirmenlik yaparak para kazanmak istiyorsanız size en çok yardımcı olacak şey bir yabancı dilinizin bulunmasıdır.

2. Serbest Çalışmak – Grafik Tasarım Yapmak

Tasarım alanı çok daha karmaşık bir sektör durumundadır. Buraya giriş yapmak için yeteneğinizin epey iyi olması gerekmektedir. Özellikle herkes sizden tam potansiyelle çalışmanızı istemekte ve buna ek olarak kendi beklentilerini karşılama konusunda baskı kurabilmektedir. Bu tür bir alanda çalışabileceğinizi düşünüyorsanız grafik tasarım yaparak para kazanabilirsiniz.

Bir logo tasarlayabilir, bir animasyonlu video oluşturabilir, PowerPoint sunumları tasarlayabilir veya reklam çalışmalarının grafik yönünü halledebilirsiniz. Size gelecek olan işler çok çeşitli olabilecektir. Önemli olan bu konuda yetenekli olmanız ve müşterilerinizin taleplerini karşılayabilmektir. Bunları başarabiliyorsanız grafik tasarım alanında serbest çalışarak para kazanabilirsiniz.

3. Serbest Çalışmak – Programlama Yapmak

Bilgisayar kullanma becerilerinizi programlama dilleriyle destekleme konusunda problem yaşamıyorsanız bu durumda serbest çalışarak para kazanmanız mümkündür. Programlamacı olan kişiler gün içerisinde kullandığımız sitelerin ve uygulamaların arkasındaki isimlerdir. Bu tür yazılımları geliştirmek onların işidir.

Programlama dilleri konusunda bilginiz varsa serbest çalışıp bu konuda çalışmalar yürüten şirketlere veya insanlara yardımcı olabilirsiniz. Genellikle şirketler önce serbest çalışanlarla yola çıkmakta ve daha sonra onları kendi bünyelerine katmaktadırlar. Hedefiniz programlamacı olarak bir şirkette çalışmak ise serbest çalışmayı bir basamak olarak kullanabilirsiniz.

4. Serbest Çalışmak – Sanal Destek Sunmak

Birçok firma müşteri hizmetleri için kendi bünyesinde personel çalıştırsa bile birçoğu özellikle yoğun dönemlerde geçici bir süreliğine dışarıdan destek alabilmektedir. Bu tür dönemlerde şirketlerin çağrı merkezlerinde sanal destek ekibine dahil olarak para kazanabilirsiniz. Bu son derece yorucu bir iş olmasına rağmen para kazanma konusunda önemli fırsatlardan biridir.

Özellikle düzenli ve tertipli çalışmaya alışkın olmanız durumunda bu tür bir seçeneği düşünmeniz gerekmektedir. Çağrı merkezlerinde veya sanal destek ekiplerinde yer alan kişilerin genellikle düzenli çalışmaya uyum sağlamaları istenmektedir. Özellikle özel yaşantınızdaki belirli planları askıya almanız gerekebilecektir.

5. Serbest Çalışmak – Fotoğrafçılık Yapmak

Fotoğraf çekiminde başarılı biriyseniz bunu bir şekilde paraya dönüştürebilirsiniz. Düğünler veya buna benzer serbest organizasyonlar için genelde fotoğrafçılar daha önceden belli olmaktadır. Fakat çeşitli partiler veya küçük çaplı organizasyonlar için serbest bir fotoğrafçı olarak para kazanabilirsiniz. Bu size iyi bir miktarda para kazanmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Fotoğrafçılık en hızlı para kazanılan yöntemlerden biri değildir ama yetenekliyseniz çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Geçmişte fotoğrafçılık eğitimi almışsanız bu sizin alacağınız ücrete yansıyacaktır. Özellikle daha önce başarılı çalışmalara imza atmışsanız ve müşterileriniz sizden memnun olmuşsa bunu fırsata çevirebilirsiniz.

Serbest Çalışmada İş Bulabileceğiniz Siteler

Serbest çalışarak para kazanmak istiyorsanız çeşitli freelance iş bulabileceğiniz sitelerden faydalanabilirsiniz. Bu sitelerden bahsederken yurt içi ve yurt dışı diye ayrım yapmak gerekmektedir. Özellikle programlama, grafik tasarım veya yabancı dil becerinizle para kazanmak istiyorsanız yurt dışındaki adresleri kullanabilirsiniz.

Yurt dışındaki adresleri kullanırken dikkat etmeniz gereken bir durum bulunmaktadır. Bu adreslerdeki birikmiş paranızı çekebilmeniz için belirli miktardaki kesintiye razı olmanız gerekmektedir. Türkiye’de şu an PayPal yasaklı olduğundan kesintisiz bir biçimde para aktarımı yapabilmek pek mümkün değildir.

 • UpWork – UpWork kaliteli ve yüksek ödemeli işler bulabileceğiniz bir yerdir. Buranın en büyük avantajı ödeme sisteminin tıkır tıkır işlemesidir. En büyük dezavantajı ise Upwork’un kazandığınız miktardan %20 oranında kesinti yapabilecek olmasıdır.
 • Freelancer – Freelancer kullanımı kolay adreslerden birisidir. Burada sistem açık artırma şeklinde işlemektedir ve bu sistem diğer sitelerde bulunmamaktadır. En büyük dezavantajı Freelancer’ın kazandığınız miktardan %10 kesinti yapmasıdır.
 • PeoplePerHour – PeoplePerHour adından anlaşılabileceği gibi saatlik ödeme alarak para kazanabileceğiniz bir adrestir. Burada ne kadar fazla miktarda kazanırsanız ödeyeceğiniz komisyon bir o kadar azalmaktadır. Başlangıçtaki kesinti sistemi ise kazandığınızın bir miktarını sisteme bırakmak anlamına gelecektir.
 • Fiverr – Fiverr size çok çeşitli alanlarda iş bulabilme imkanı sunabilecek bir adrestir. Burada önemli olan profilinizin tanıtıma uygun bir biçimde hazırlanmış olmasıdır. Buranın en büyük dezavantajı ise kazandığınız miktardan %10 kesinti yapmalarıdır.
 • Sadeceon – Sadeceon serbest çalışanlara iş bulabilme imkanı tanıyan yerli adreslerden birisidir. Burada çok çeşitli işler bulabilmeniz ve iyi kazançlar elde edebilmeniz mümkündür. Buranın en büyük dezavantajı ise kazandığınız miktardan %30 kesinti yapmasıdır.
 • Bionluk – Bionluk serbest çalışanlara iş bulabilme imkanı tanımaktadır. Bu adres yerli çalışan pek çok adresten biraz daha ön plandadır çünkü kesinti miktarı daha azdır. Burada kazandığınız miktarın %20’sini sisteme bırakmanız gerekmektedir.
 • UzmanKirala – UzmanKirala adresi teklif üzerinden çalışan serbest iş bulma platformudur. Burada vereceğiniz teklife göre işleri alabilirsiniz. Yerli olarak teklif usulü çalışan önde gelen yerlerden biri olmasının yanında buranın kazançlardan %10 kesinti yaptığını unutmamak gerekir.

Bu Makale İlgini Çeker mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir