SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Blog sayfanız etrafında bir kitle oluşturmak istiyorsanız içerik konusunda akıllıca davranmalısınız. Blog yazarlarının en büyük problemlerinden birisi arama motorları için yazı hazırlarken insanları görmezden gelmeleridir.

SEO çalışmaları yapmak istediğiniz zaman bu çalışmaların tanımını en iyi şekilde anlamaya çalışmanız gerekmektedir. SEO çalışmalarında öncelik her zaman insanlar olmalıdır. Daha sonra arama algoritmalarını hesaba katmanız gerekmektedir.

Online ortamda çalışmalar yapacaksanız mutlaka içerik yazmanız gerekmektedir. Yazdığınız içeriklerin iki hedefi başarılı bir biçimde yerine getirmesi şarttır. İlk olarak okuyuculara uygun şeyler yazmalısınız, daha sonra ise belirli problemlere cevap bulmalısınız.

Bu hedefleri yerine getirebilecek bir içerik oluşturmak istiyorsanız size sunacağım önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylece Google’ın sevdiği ve insanların beğendiği tarzda içerikler oluşturmayı başarabilirsiniz.

SEO Nedir?

Bir arama motoruna sorgu girip arama tuşuna bastığınız zaman karşınıza o arama sorgusuyla ilgili arama terimleri gelecektir. Karşınıza çıkan bu sonuçların çıkmasını sağlayan durum SEO çalışmalarıdır. SEO bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanarak içerikleri arama motorları için hazır hale getirirsiniz. Böylece hedeflediğiniz arama terimlerinde üst sıralarda yer alabilirsiniz.

SEO çalışmaları etkisini gösterdiği zaman şu şekilde bir döngü söz konusu olmaktadır:

 1. Anahtar kelimeleri araştırılması.
 2. Belirli bir anahtar kelimenin seçilmesi.
 3. Anahtar kelimenin içerikte kullanılması.
 4. İçeriğin kullanıcılar tarafından bulunması ve okunması.

Google arama motoru sonuçlarında yapılan bir sorgu için sonuçları otorite, uygunluk ve kullanıcı deneyimi açısından yüksek skor alanlar üstte olacak şekilde arama yapan kişinin önüne çıkarmaktadır. Burada otorite ve uygunluk durumunun nasıl hesaplandığını iyi bilmek gerekmektedir:

 • Google bir içeriğin uygunluğunu birden fazla faktörü göz önünde bulundurarak hesaplamaktadır. Bunda belirli kelimelerin içerikte ne kadar sıklıkla kullanıldığı gibi durumlar etkilidir.
 • Google bir içeriğin otoritesini güvenilir sitelerden o içeriğe gelen link miktarına göre belirlemektedir.

Online ortamda linkleri seçimlerdeki oylar gibi düşünebilirsiniz. Daha fazla link alan sayfa her zaman daha avantajlıdır. Burada önemli olan ise linklerin miktarından ziyade linklerin kalitesidir. SEO çalışması yaparken bunu en iyi şekilde anlamanız gerekmektedir.

İçerik Yazarlığı Nedir?

İçerik yazarlığı içerik oluşturma becerisi veya içerik oluşturma sanatıdır. İnsanların hoşlanacağı ve onlara katkı sağlayacak türden içerikler oluşturmak istiyorsanız içerik yazarlığı konusunda deneyimli olmanız gerekmektedir.

Bir müşteriyi satın almaya ikna edecek en önemli kişi içerik yazarıdır. İçerik yazarı reklamlar, kampanyalar ve müşteri etkileşimleri için metinleri hazırlayan kişidir. SEO söz konusu olduğunda ise içerik yazarı online içerik hazırlamada farkını gösteren kişidir.

Bir içerik yazarı insanları anlayan, hedef kitlenin neleri seveceğini bilen ve onlara uygun gelen kelimeleri seçen kişidir. Başlıklar, kelimeler, sözcük öbekleri, cümleler ve paragraflar kullanıcıları belirli eylemleri yapmaya ikna etmektedir. Bir SEO içerik yazarı Google’ın kelimeler ve sözcük öbekleri hakkında neler düşündüğünü bilmek zorundadır.

Bir blog yazarıysanız yaratıcılık ve yazma becerilerinizi geliştirerek iyi bir SEO içerik yazarı olmayı başarabilirsiniz. Ancak her şey bununla sınırlı değildir. SEO dünyasında ayakta kalmak istiyorsanız ilgi çekici, akıcı ve arama motorları için optimize edilmiş içerikler yazma becerisine sahip olmak zorundasınız.

SEO İçerik Yazarlığı Nedir?

Google sürekli olarak güncelleme çıkardığı için SEO içerik yazarlığı zaman içerisinde değişim yaşamıştır. Eğer Google’da sıralama elde edebilecek kullanışlı içerikler oluşturmak ve sitenize gelen insanlara yardımcı olmak istiyorsanız Google’ın sıralama algoritmasında yer alan belirli niteliklere dikkat etmek zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

SEO içerik yazarlığı kullanışlı, kapsamlı ve değerli içerikler oluşturarak insanları paylaşmaya teşvik etmek demektir. Böylece oluşturduğunuz içeriklerin Google’da sıralama elde etmeleri için otoriteye ve uygunluğa sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece önerdiğiniz şeyler oldukça değerli görülecek ve bu değer karşısında Google sıralama elde etmenizi sağlayacaktır.

Adım 1: SEO İçerik Yazarlığının Elementleri

SEO için içerik oluştururken değerli görülen belirli elementlere dikkat etmeniz gerekmektedir. SEO yöntemlerinin en iyilerini içeriklerde kullanma yoluna giderken doğal yoldan Google’da üst sıralarda yer almayı amaçlarsınız.

Ancak Google’da üst sıralarda yer almanızı sağlayacak belirli elementlere odaklanmanız gerekmektedir. Böylece içerikleri dönüşüm oranlarını yükseltmeyi başarabilirsiniz. Çeşitli SEO yöntemlerini uygulamaya başlamadan önce SEO içerik yazarlığının belirli elementlerini hesaba katmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

1. Site Hızı

Yapılan araştırmalar her şeyi net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bir sitenin açılış süresi 3 saniyeden fazla sürüyorsa kullanıcıların yarısı o siteyi terk etme eğiliminde olmaktadırlar. Kullanıcıların büyük bir kısmı bir sitenin iki saniye veya daha kısa sürede açılmasını istemektedir.

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

Site hızı uzun bir süredir bir sıralama faktörüdür ve kullanıcılar açısından son derece önemlidir. Siteniz 2 saniyeden fazla sürede açılıyorsa bunu iyileştirmeyi düşünmek zorundasınız.

Oluşturduğunuz içerikler ne kadar ilgi çekici veya ne kadar kullanışlı olursa olsun içeriğin yüklenmesi uzun sürerse ziyaretçiler sitenizden çıkmayı tercih edeceklerdir. Çünkü ziyaretçilerin sahip olduğu dikkat süresi oldukça azdır. Sitenizde bu şekilde bir problem varsa kullanıcılara kötü kullanıcı deneyimi yaşatıyorsunuz demektir.

Bunu Yapın 1: Hemen Pingdom‘un site hızı test aracına giderek bir analiz gerçekleştirmelisiniz.

Bunu Yapın 2: Site hızını ölçün. Burada elde ettiğiniz sonuç sitenizin ne durumda olduğunu size gösterecektir.

Bunu Yapın 3: Sitenizin açılış süresi 2 saniyenin üstündeyse optimize çalışmalarına başlamalısınız.

Bir site hızının iyi olması demek dönüşüm oranlarının daha iyi olması anlamına gelecektir. Aynı içeriği ve aynı ürünü sunan sitelerden hızlı olan yavaş olana göre yaklaşık %10 oranında daha fazla dönüş elde edeceklerdir.

2. Başlıklar

İçeriğin çok değerli olsa bile başlıkların ortalama düzeyde ise tıklanma oranın oldukça az olacaktır. Başlıkları öylece bırakarak SEO için uyumlu hale getirilmiş olan içeriğin heba olmasına neden olmamalısınız.

Pazarlama çalışmalarında daha çok vakit geçirilen alan içerik pazarlamadır. İçerik pazarlama, pazarlama çalışmalarının yaklaşık %50’sini içermektedir. İçerik pazarlamanın önemli bir kısmı ise içerik oluşturmadır.

SEO içerik yazarlığı yaparken insanların ilgisini çekmeye çalışmalı ve onları tıklamaya ikna etmelisiniz. Daha iyi yazar olmaya başladığınız zaman başlıklar gibi önemli kısımlara odaklanma konusunda daha az problem yaşarsınız.

Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alsanız dahi başlıklar ilgi çekici olmazsa üst sıralarda yer alan sonuçlar sizin için bir anlam ifade etmeyecektir. Yapılan araştırmalara göre başlıklarda rakamların yer alması o içeriği kullanıcı açısından çok daha değerli kılmaktadır.

Birçok önemli içerik sitesi başlıklarda daha çok rakamlara yer vermektedir. Çünkü rakamlar psikolojik anlamda kullanıcıyı etkileyebilmektedir. Özellikle sosyal medyada paylaşım alacak türden içerikleri hedefliyorsanız mutlaka başlıklarda rakamlara yer vermelisiniz.

Bunu Yapın 1: Yazı fikirleri oluşturmalısınız. Bunun için çeşitli araçlardan faydalanma yoluna gidebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki başlıklar kullanıcıların ilgisini çekecek başlıklara verilebilecek ideal örneklerdir:

 • Satışlarınızı Etkileyecek 10 İşletme Trendi
 • Çalışan Kadınlar İçin 5 Egzersiz Sırrı
 • Eşinizle Aşk Hayatınızı Nasıl Yenileyebilirsiniz?

Bunu Yapın 2: Arama motoru sonuçlarını analiz etmelisiniz. Google’da “para tasarrufu” ile ilgili arama yaptığınızı düşünelim. Birçok arama sonucunun SEO dostu olacağı neredeyse kesin gibidir. Ancak bu sonuçlardan sadece birkaç SEO dostu başlıklara sahip olacaktır:

 • “Para Biriktirmek İçin Nelerden Tasarruf Edebiliriz? [50 Temel Öneri … -> SEO dostu ve tıklanabilir değil.
 • Para tasarrufu yapmak için 7 kolay yol -> SEO dostu ve tıklanabilir.
 • Para Tasarrufu Nasıl Yapılır – SEO dostu ve tıklanabilir.
 • Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yöntemleri -> SEO dostu ve tıklanabilir değil.

Genel olarak pek çok SEO önerisinin yer aldığı yazılarda insanlar Yoast SEO eklentisinin kullanılmasını önermektedir. SEO içerik yazarlığına alışmak istiyorsanız kesinlikle bu öneriyi dikkate almanız gerekmektedir. Çünkü bu eklenti sizi içerik yazarlığı konusunda eğitmeyi başarabilecektir.

3. İçerik

İçeriğin kendisi SEO içerik yazarlığı açısından kritik öneme sahiptir. Bunun ardındaki en büyük sebep ise insanların Google’da arama yaparak kullanışlı olan içerikleri bulmaya çalışmalısınız. Arama motorları SEO açısından faydalı olabilecek içerikleri güncel içeriklerden seçmektedir. Bu nedenle sık sık sitenizi güncellemeniz gerekmektedir.

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

Hangi sektörde olursanız olun haftada 2-3 blog yazısı yayınlayarak ziyaretçi miktarınızı yükseltmeyi başarabilirsiniz. Bunu yaparken uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleme yoluna gitmeniz gerekmektedir. Böylece pek çok şeyin değişmesini sağlayabilirsiniz.

Google’da sıralama elde edebilecek iyi içerikler oluşturmak istiyorsanız anahtar kelime öbeklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir içeriğin içerisine anahtar kelimeleri doldurmak faydalı bir iş yaptığınız anlamına gelmeyecektir.

Google’ın Panda algoritması zayıf veya anahtar kelime ile doldurulmuş içerikleri bulup cezalandırma konusunda uzmandır. Genel bir blog yazısının uzunluğu yaklaşık 1000 kelime civarında olmalıdır. Ancak yazı uzunluğunun pek önemli olmadığını çünkü Google sıralama elde etmek için çok farklı faktörlerin hesaba katılması gerektiğini unutmamalısınız.


Okuma Önerisi:  SEO İçin İdeal Blog Yazısı Uzunluğu

SEO için bir içerik oluşturmadan önce okuyucuyu anlama yoluna gitmeniz gerekmektedir. Okuyucuyu anladıktan sonra onun problemine cevap vermeye çalışabilirsiniz. Onun problemine çözüm bulduğunuz sürece SEO ve içerik çalışmalarınızdan verim alabilirsiniz.

Yazmış olduğunuz her içeriğin kapsamlı bir girişe ihtiyacı vardır. Giriş kısmı alt başlıktan hemen önce gelmeli ve okuyucuya yazıyla ilgili bilgi vermelidir. Giriş kısmında anahtar kelimelere ve onunla oluşturulmuş sözcük öbeklerine yer vermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Buna ek olarak günümüz içeriklerinin anahtar kelime hedefleme ve sıralama elde etme gibi yaklaşımlardan daha fazlasını içerdiğini unutmamalısınız. İçerik oluştururken en önemli yaklaşım anahtar kelime niyetine odaklanmaktır.

4. Meta Açıklama

Sürekli içerik yazmakla uğraşmadan önce yayınlamış olduğunuz içeriklerde meta açıklamaların doğru şekilde kullanıldığından emin olmanız gerekmektedir. Meta açıklamalar arama motorlarına ve aramayı yapan kişilere yazı içeriğini anlama konusunda yardımcı olabilmektedir.

Google meta açıklamaları doğrudan arama sonuçlarında kullanmaktadır. Arama yaptığınız zaman arama sonucuna ait başlığın altında çıkan bir cümleden oluşan kısım meta açıklamanın gösterildiği kısımdır.

Görsel Kaynağı: DepositPhotos

SEO açısından meta açıklamanın 150-160 kelime aralığında olması gerekmektedir. SEO açısından faydalı meta açıklamalar oluşturma konusunda sorun yaşıyorsanız Yoast SEO gibi SEO eklentilerinden yararlanmayı düşünebilirsiniz.

Bunu Yapın 1: Anahtar kelimenin niyetini anlamaya çalışmalısınız. Anahtar kelimenin niyeti anahtar kelimenin kullanılmasının arkasındaki temel sebeptir.

Örneğin, stil danışmanlığı yapıyorsanız ve insanların sizi bulmasını sağlamak istiyorsanız temel anahtar kelimeniz “stil uzmanından tavsiyeler” şeklinde olmalıdır.

Bu durumda aramayı yapan kişilerin bulmak istediği tarzda içeriklerle tanışmalarını sağlayabilirsiniz. Çünkü kullanmış olduğunuz anahtar kelimenin anlattıkları gayet açıktır.

Bunu Yapın 2: Blog yazınız yazıldıktan sonra meta açıklama kısmına geçebilirsiniz. Meta açıklamayı yazarken aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

 • Boşluklar dahil olmak üzere meta açıklamayı 150 karakterin altında tutmalısınız.
 • Mobil için boşlukla dahil olmak üzere meta açıklamayı 113 karakterin altında tutmalısınız.
 • Sayfa içeriği hakkında kısa bilgilere yer vermeli ve harekete geçirici mesajı kullanmalısınız.
 • Hedeflenen anahtar kelimeyi mutlaka kullanmalısınız.
 • Meta açıklamaların tüm sayfalarda özgün gözükmesini sağlamalısınız.

Meta açıklama yazarken anahtar kelimeye meta açıklamada yer vermenize pek gerek yoktur. Anahtar kelimeyi meta açıklamasında akıcı bir şekilde kullandığınız sürece problem yaşamazsınız. Ancak akıcı kullanım söz konusu değilse meta açıklamada anahtar kelimeyi kullanmaya çalışmamalısınız.

5. Anahtar Kelime Sıklığı

Anahtar kelime sıklığı bir site sayfasında belirli bir anahtar kelimeyi ne kadar sık kullandığınızı belirten bir durumdur. Örneğin, “en iyi Antalya otelleri” hedef anahtar kelimeniz ise bu anahtar kelimenin içerikte ne kadar kullanıldığına göz atabilirsiniz.

Anahtar kelime sıklığı ve yoğunluğu eskisi gibi çok önemli değildir. Google sürekli olarak güncellemeler yayınladığı için zaman zaman göz ardı edilmektedir. Ancak bunlar hala SEO içeriklerinin önemli bir parçası durumundadır.

Buna rağmen anahtar kelime yoğunluğu organik sıralamayı belirli ölçüde etkileyecektir. Anahtar kelime sıklığı veya yoğunluğu hala sıralama faktörlerinden birisi durumundadır. Bu nedenle onları kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

6. Sayfa Linkleri

Linkler sitenizi oluşturan temel yapı taşlarıdır. Google’ın sürekli olarak düşündüğü en önemli durum sürekli yeni bilginin olması ve bu yeni bilgiyi bulmaktır.

Sayfa linkleri Google’a sizin sürekli bağlantıda kaldığınızı ve sosyal olduğunuzu göstermektedir. İnsanların faydalı içeriklere ulaşmasını sağlayan her yer Google için değerlidir.

Otoriter sitelere link vermek ve onların sayfalarını öne çıkarmak bu nedenle değerlidir. Google kendi misyonları ile doğru orantılı şekilde hareket ettiğiniz için sizi ödüllendirme yoluna gidecektir.

İçerik yazarlığı yapan pek çok kişi uygun anahtar kelimeleri bulma, verileri araştırma ve ilgi çekici bir içerik oluşturma becerisine sahiptir. Bu nedenle iyi bir içerik yazarı SEO çalışmalarının temel için gerekli her şeyi sizin için yapabilecektir.

Diğer sitelere link verme konusundaki kurallar çok katı değildir. Benzer şekilde dahili link çalışması yapmak son derece özgür olduğunuz bir alandır. Genel olarak link çalışması yaparken şunları hesaba katmanız gerekmektedir:

 • Sitenizin içerisinden faydalı olabilecek site içi ve site dışı linklere yer vermelisiniz.
 • Sitenizde veya diğer sitelerde yer alan kapsamlı içeriklere link vermelisiniz.
 • Linklerde doğru çapa metinlerini kullanmalı ve bunların içerikte doğal gözükmelerini sağlamalısınız.

Bunlar Google tarafından belirlenmiş kurallar değildir. Hedef kitlenizi anlayıp onlar için içerik oluşturma yoluna gittiğiniz zaman bunların ne kadar değerli olduğunu görebileceksiniz. Kullanıcıların sorularına cevap veren, yorum alan, satış imkanı oluşturan ve paylaşılan içeriklerin her zaman çok değerli olduğunu unutmamalısınız.

Bunu Yapın 1: SEO içerik yazarlığı konusunda tamamen bilgi sahibi olmak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız kullanmanız gereken belirli araçlar vardır. Bu araçları şu şekilde özetlemek mümkündür:

 • Live Keyword Analysis: Bu ücretsiz aracı kullanarak içerikte yer alan anahtar kelime yoğunluğunu ölçebilirsiniz.
 • Quick Sprout: Google’dan neden yeteri kadar trafik elde edemediğinizi merak ediyorsanız problemleri anlamanızı sağlayabilecek bu aracı kullanabilirsiniz.

Bunu Yapın 2: İçerikleri optimize etmek için iddialı olmalısınız. Arama motoru sıralamaları tahmin edilememektedir. Google sürekli olarak kendi algoritmasını güncelleme yoluna gitmektedir. İçerikleri SEO için uyumlu hale getirmeye çalıştığınız zaman her şeyi bir anda değiştiremeyecek olduğunuzu unutmamalısınız.

Bunu Yapın 3: Başlık etiketlerini kullanmalısınız. Arama motorları ve kullanıcılar için başlıklar oluşturmaya çalışmalısınız. Yoast SEO eklentisi size bu konuda fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Bunu Yapın 4: Alt başlıkları unutmamalısınız. Alt başlıklar içerikte genel içerikten daha farklı gözükecektir. İçerik yazarken içeriği bunları kullanarak yapılandırma yoluna gitmeniz gerekmektedir.

Bunu Yapın 5: Başlıkları optimize etmek için çaba göstermelisiniz. Başlıkları optimize ederken aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurursanız sizin için çok daha faydalı olacaktır:

 • Uzunluğa dikkat etmelisiniz.
 • Önemli anahtar kelimeleri başlığın ilk kısımlarında kullanmalısınız.
 • Markaları unutmamalısınız.
 • Okunabilirliği ve duygusal durumu ihmal etmemelisiniz.

Adım 2: İnsanlar İçin Kullanışlı İçerik Üretmek

Kelimeler güçlüdür ve etkileşim sunmaktadırlar. Eğer kelimeleri doğru bir biçimde bir araya getirebilirseniz hedef kitlenizin seveceği türden bir içerik oluşturmayı başarabilirsiniz. Çok iyi bir içerik yazmak eşsizdir ve bunun bir alternatif yoktur.

Blog sitelerinin çoğu düzenli olarak içerik oluşturarak büyüme yoluna gitmektedirler. Kopya içeriklerin, anahtar kelime doldurulmuş içeriklerin ve düşük kaliteli içeriklerin hedef kitlenize yardımcı olmayacağını unutmamalısınız. Bu sizin için ideal bir SEO içerik stratejisi değildir. Bu sayede hiçbir şekilde organik sıralama elde edemezsiniz.

Yapılan bir araştırmaya göre içerik kullanışlı olması tek başına yeterli değildir. Organik trafik elde etmek için birbirinden farklı elementleri bir araya getirmek gerekmektedir:

 • Aranma miktarı çok olan anahtar kelimeler ile optimize etmek.
 • İçeriğin belirli bir miktarda güvenilir linke sahip olması gerekmektedir.
 • İçeriğin eskimeyen türden olması gerekmektedir.

Bunu Yapın 1: Aramayı yapan kişinin niyetine odaklanmaya çalışmalısınız. Anahtar kelime araştırması önemli ve gereklidir. En önemlisi anahtar kelimenin kullanıldığı sorgularda kullanıcının niyetini iyi anlamanız gerekmektedir. Böylece belirli bir problemi çözecek içerikler oluşturabilirsiniz.

Anahtar kelimeler niyet açısından belirli gruplara ayrılmaktadırlar. Bu gruplar yapılırken kelimenin bilgilendirici ve ticari olup olmadığı göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin aşağıdaki detaylar size bu konuda yardımcı olabilecektir:

 • Düşük Niyet (Renault araba parçaları): Yüksek maliyet, yüksek rekabet, genel ilgi, alışveriş kıyaslaması, bilgilendirici arama.
 • Ortalama Niyet (Renault Megane araba parçaları): Belirgin ilgi, açılış sayfası gerekliliği, model türüne uygun metin, ürünleri bulmada kolaylık.
 • Yüksek Niyet (Renault Megane egzoz): Düşük maliyet, düşük rekabet, ürün seviyesinde açılış sayfası gerekliliği, ziyaretçinin ne aradığı belli, düşük gezinti imkanı.

Bunu Yapın 2: Bilgilendirici kelimeleri kullanmalısınız. İnsanlar bu tür aramaları belirli konuda bilgi almak için kullanmaktadırlar. Bilgilendirici kelimeler doğal olarak “nasıl” sorusuna cevap veren türden kelimelerdir:

 • araba sürmeyi öğrenmek
 • otomatik araba nasıl sürülür
 • araba sürmek nasıl öğrenilir

Bu anahtar kelimelerin her birisi bilgilendirici niteliktedir. Bu aramayı yapan kişiler büyük olasılıkla yazılara, videolara ve derslere bakmak istemektedirler. SEO uyumlu bir yazı yazmaya çalışırken bilgilendirici kelimeler etrafında bir içerik yazmalı ve ziyaretçileri müşteriye dönüştürme konusunda ısrarcı olmamalısınız.

Bunu Yapın 3: Ticari anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Ticari kelimelerde satın alım ilgisi çok yüksektir. Bu kelimeleri kullanan ziyaretçiler belirli bir probleme hızlıca çözüm bulmak istemektedirler:

 • kilo vermek için en iyi ürünler
 • kilo vermek istiyorum
 • kilo vermek için en hızlı yöntem

Ticari anahtar kelimelerin etrafında içerik yazarken temel hedefiniz ürünün nasıl kullanılacağı konusunda insanlara bilgi vermek, ürünün faydalarından ve özelliklerinden bahsetmek olmalıdır.

Anahtar kelime kullanırken hedefleme yapmanız gerekmektedir. Google anahtar kelimeleri kullanarak bir sayfada ne tür bilgilerin yer aldığını kontrol etmektedir. Bu konuda içerikleri optimize etmek için aşırıya kaçmamaya çalışmalısınız. Aşağıdaki 3 adımlı plan size bu konuda yardımcı olabilecektir:

 1. Birincil anahtar kelimeyi başlıkta kullanmanız gerekmektedir.
 2. Alternatif kelimelere giriş kısmında, meta açıklamada ve başlık etiketinde yer vermeniz gerekmektedir.
 3. Anahtar kelime etrafında tartışma başlatabilmek için okuyuculara sorular sormalısınız.

Bunu Yapın 4: Bir SEO içerik yazarının yapması gereken hikaye anlatmaktır. İnsanlar hikayelere bayılmaktadır. Markanızın hikayesini blog yazısına dahil edebildiğiniz sürece daha fazla ilgi çekmeyi başarabilirsiniz.

Google, Facebook, Netflix gibi büyük markaların büyümesindeki en önemli etken hikaye anlatmaktır. Bu markalar bir şeylerden söz ederken markalarını dahil eden hikayeler anlatabildikleri için başarılıdırlar.

Hikaye anlatıcılığının en önemli örneği Lego markasıdır. Lego aslında insanlara birleştirilebilir parçalar satmaz. Lego insanlara olasılıkları satar. Lego bu sayede büyük bir marka olmayı başarmıştır.

Toparlamak gerekirse, hikayeniz mutlaka sonuç elde edilebilecek yöntemleri gösterirken insanlara bunun gerçekleşebilme olasılığını göstermelidir. Hikayenizi hedef kitlenize uygun hale getirecek çözümler bulmanız gerekmektedir.

Markanızı kullanarak hikaye anlatma yoluna giderseniz organik sıralama, trafik ve satışlarda dönüşüm elde etmeyi başarabilirsiniz.

Bunu Yapın 5: Mizahı kullanmaya çalışmalısınız. Mizah insanların etkileşim kurmasını sağlayan önemli bir etkendir. SEO içerik yazarlığı yaparken sorunlara çözüm bulmaya çalışabilirsiniz ancak aynı zamanda okuyucuların ilgisini çekmeye çalışmalısınız.

İnsanlar oluşturduğunuz başlıklara tıklamayı kabul etmelidirler. Bunu sağlamak için sürükleyici başlıklar yazmaya çalışmalısınız. Çünkü insanlar bu tür başlıklardan epey hoşlanırlar.

Bunu Yapın 6: Örnek olay gösterme yoluna gitmelisiniz. Bir şeyin işe yaradığını göstermek istiyorsanız mutlaka onu örnek olayla desteklemeniz gerekmektedir. Çünkü örnek olayları içeren türde içerikler oldukça ilgi çekmektedir.

Kullanışlı ve detaylı örnek olay yazılarını düzenli olarak yazmayı başarabilirseniz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanma konusunda kendinizi geliştirmeyi başarabilirsiniz.

Örnek olay tarzı içerikler ürün ve hizmetleri açıklama konusunda epey kullanışlıdır. İyi bir örnek olay yazısı tüm araştırmaları ve o konuyla ilgili tüm söylenenleri içereceği için doğal olarak kapsamlı içerikler arasında yer almaktadırlar.

Paylaşılabilir ve okunabilir bir örnek olay yazısı oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimi göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Olayla ilgili bir özet yazmalı ve elde edilen sonuçtan söz etmelisiniz.
 • Problemi çözerken karşınıza çıkan zorluklardan ve onları etkisiz bırakırken neler yaptığınızdan söz etmelisiniz.
 • Kullanmış olduğunuz çözümleri paylaşmalısınız. Her birisini net bir biçimde açıklamalı ve adım adım anlatmalısınız.
 • Çözümün sonuçlarını tartışmalı ve onun nasıl başarıya ulaştığını göstermelisiniz.
 • Sonucu aktarmalı ve harekete geçirici mesajlara yer vermelisiniz.
 • Örnek olay yazısını yazarken pazarlama amacında olmamalısınız.
 • Örnek olayı bir hikayeye dönüştürerek anlatma yoluna gitmelisiniz.

Adım 3: İçerik Oluştururken Anahtar Kelime Araştırması Yapma

Arama motorlarında yapılan aramalarda sonuçların büyük bir kısmı ilk 3 sırada yer alan sitelere gitmektedir. İlk sıradaki sitelerden birisi olmak istiyorsan bu durumda anahtar kelime araştırması konusunda bilgi sahibi olmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler artık en çok işe yarayan anahtar kelimelerdir. Çünkü büyük markalar bu anahtar kelimeleri hedefleme yoluna gitmezler. Doğal olarak bunlar çok daha hedeflenebilir anahtar kelimelerdir. Bunları hedef alarak içerik oluşturmanız durumunda arama motorunda hakimiyet kurabilirsiniz.

SEO çalışmaları anahtar kelime araştırması olmadan gerçekleştirilemez. Anahtar kelime araştırması yaparak kullanıcının arama niyetini anlamayı başarabilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler aramanın arkasındaki sebebi anlatma konusunda oldukça etkilidirler.

Belirli bir sektörü hedefleyen bir siteye sahipseniz bu durumda doğru anahtar kelimeleri seçmek yapıp yapabileceğiniz en doğru çalışma olacaktır. Konuya karar verdikten sonra onunla ilgili anahtar kelimeleri kullanma yoluna gitmeniz gerekmektedir.

Bunu Yapın 1: Google Anahtar Kelime Planlayıcısı aracını açın. Arama kutucuğuna “su geçirmez telefonlar” yazın. Fikir al dedikten sonra karşınıza gelecek olan anahtar kelimelerden uzun kuyruklu olanları tespit etmelisiniz:

 • hangi telefonlar su geçirmez
 • su geçirmez telefonlar hangileri
 • su geçirmez telefon kılıfı nerede satılır

Bunu Yapın 2: İçeriği arama motorları için optimize etme yoluna gitmelisiniz. Arama motoru robotları sürekli web ortamını tarayan programlardır.

Google’ın tarayıcı örümcekleri sitenizi ziyaret ettiği zaman yeni içeriklere göz atmaktadırlar. Bazı insanlar tarayıcıların yeni içerik bulması durumunda siteleri ödüllendirdiği belirtmektedir. Bu nedenle sitenizi düzenli olarak güncellemeniz gerekmektedir.

Google’ın tarayıcıları sitenizi indekse eklediği zaman sadece başlık etki ve meta açıklama kısmını sonuçlarda göstereceğini unutmamalısınız. Daha önemlisi tarayıcılar hangi anahtar kelimeleri hedeflediğinizi bilmek istemektedirler. Bu sayede Google size ait içeriğin hangi sektörle ilgili olduğunu anlamaktadır.

Arama motoru robotları için içeriği optimize etme yoluna giderken aşağıdakileri mutlaka gerçekleştirmelisiniz:

 • Birincil hedef olan anahtar kelimeyi başlık etiketi ve meta açıklamaya eklemelisiniz.
 • Alternatif anahtar kelimeleri giriş kısmına eklemeli ve içerikte doğal bir biçimde yer aldığından emin olmalısınız.

Anahtar kelimeleri kullanırken mutlaka doğal olmalarına dikkat etmelisiniz. Örneğin “su geçirmez telefon en iyi” gibi bir anahtar kelimeyi hedeflemek yerine onu akıcı bir şekilde “en iyi su geçirmez telefon” şeklinde yazmalısınız.

Bunu Yapın 3: Site içi optimize çalışmalarınıza önem vermeniz gerekmektedir. Site içi SEO çok karmaşık bir şey değildir. Bunu yapabilmek için sitenize değer katan elementleri gözden geçirmeniz yeterli olacaktır.

Sitenizde olan biten her şeyle ilgili maksimum kontrol sizin elinizde olacaktır. Bu nedenle Google sürekli olarak etkileşim, hemen çıkma oranı, geri kazanma oranı ve sosyal paylaşımları kontrol etme yoluna gitmektedir.

Etkili bir SEO kampanyasının temeli site içerisinde olan biteni takip etmekle ilgilidir. Bir başka ifadeyle anahtar kelimelerin ne kadar iyi olduğuna ve dahili sayfalara link verirken hangi çapa metinlerinin kullanıldığına dikkat etmelisiniz.

Bunu Yapın 4: Site dışı optimize çalışmalarına önem vermeniz gerekmektedir. Google site dışı faktörleri kullanarak içerik sayfalarının otoritesini ve değerini belirlemektedir.

Genel olarak sitenin dışında yaşananlar hakkında pek kontrol sahibi olamazsınız. Size link veren kişileri kontrol edemezsiniz ve sizin sitenize gelen linklerin kalitesini seçemezsiniz.

Eğer yeteri kadar özverili çalışırsanız çeşitli site dışı SEO tekniklerini kullanarak çok güçlü bir marka bilinirliği oluşturabilir ve sitenizin organik trafiğini yükseltmeyi başarabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki önerileri kullanabilirsiniz:

 • Sosyal medya aracılığıyla topluluk oluşturmalısınız.
 • Markanızı ön plana çıkarmalı ve yerel topluluktan faydalanma yoluna gitmelisiniz.
 • Marka yorumlarıyla marka güvenini yükseltmeye çalışmalısınız.
 • Blog, ziyaretçi yazarlık, link analizi ve blog yorumları ile link oluşturmaya çalışmalısınız.

Adım 4: İnsanları Etkileyecek Tarzda İçerik Oluşturma

Son olarak insanları belirli eylemleri yerine getirmek için ikna etmeye çalışmanız gerekmektedir. Bunun çok zor olduğunu düşünmemelisiniz. Çünkü eliniz altında çok fazla araç ve kaynak bulunmaktadır.

Metni bir ürünü, hizmeti veya fikri satmak için oluşturmuş olsanız bile ilk 30 saniyeye dikkat etmek zorundasınız. Çünkü 30 saniye içerisinde kendinizi ispat etmeli ve geriye kalanı insanlara bırakmalısınız.

Bunu Yapın 1: Listeleme işaretlerini kullanmalısınız. Özellikle bir şeyleri anlatmaya çalışırken listeleme işaretleri fazlasıyla işe yarayacaktır. Bu oldukça önemlidir çünkü bunlar sayesinde güçlü başlıklar ve paragraflar oluşturabilirsiniz.

Bunu Yapın 2: Karşı konulamaz başlıklar oluşturmalısınız. Yapılan araştırmalar bir metnin en ilgi çekici yanının başlıklar olduğunu göstermektedir. Başlıklar okuyucunun ilgisini çektiği sürece metinler okunabilir hale gelebilmektedir.

Bunun için tıklanabilir başlıklar oluşturmanız gerekmektedir. Aşağıdaki “kilo verdiren diyet” ile ilgili başlıkları gözden geçirirseniz anlatılmak istenileni daha net bir şekilde anlayabilirsiniz:

 • En hızlı kilo verdiren diyet listeleri -> SEO dostu ama tıklanabilir değil.
 • Haftada 2 kilo verdiren diyet -> SEO dostu ve tıklanabilir.
 • 2 haftada 10 kilo verdiren diyet -> SEO dostu ve tıklanabilir

Yukarıdaki örnekte her ne kadar ilk sırada SEO dostu bir başlık yer alsa bile bu tıklanabilir bir başlık değildir. İkinci ve üçüncü sonuçlar ise çok daha tıklanabilir başlıkları içermektedir.

Bunu Yapın 3: Amacı net olarak belirlemelisiniz. Blog yazısında veya herhangi bir metinde net olmak son derece önemlidir. Net olduğunuz sürece daha fazla dönüş sağlamayı başarabilirsiniz.

Blog sayfanız için içerik oluştururken bir fikre odaklanmalı ve belirli bir soruna çözüm bulmaya çalışmalısınız. Bunu yapabilecek şekilde amacı net bir yazı yazmak istiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

 • Yazıyı yazmadan önce ne istediğinizi bilmelisiniz.
 • Müşteri veya okuyucu odaklı yazdığınız zaman “sen veya siz”, şirketlere yazdığınız zaman “biz” şeklinde hitap etmelisiniz.
 • Ele aldığınız konuyla ilgili yapılan araştırmaları bularak bunları yazının içerisinde kullanmalısınız.
 • Bir blog yazısının içerisinde 2-3 anahtar kelimeyi hedeflemelisiniz ama anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanmalısınız. Kullandığınız anahtar kelimelerin metnin içinde akıcı bir şekilde yer alması gerekmektedir.

Burada yer alan SEO ipuçlarını kullanarak blog sayfanızın trafik değerini yükseltebilirsiniz. Belirli bir büyüme elde edemeseniz dahi daha fazla trafik elde edeceğinizden ve markanızı daha geniş kitlelere ulaştıracak olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Bu Makale İlgini Çeker mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir