İstatistiksel Bilgilerle WordPress

WordPress kullanıp kullanmama konusunda kararsız kaldıysanız ilk göz atmanız gereken nokta WordPress ile ilgili istatistiksel bilgilerdir. Her ne kadar WordPress site oluşturucu olarak çok popüler olsa bile bu popülerlik onu kullanma konusunda yeterli kanıyı sağlayamamaktadır. Bu yazıda WordPress ile ilgili istatistiksel bilgileri ve bilinen tüm gerçekleri öğrenebileceksiniz.

Temel Bilgiler: WordPress Nedir?

WordPress kullanıcılara site oluşturma olanağı sunan açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ücretsiz olarak indirilen bu yazılımı WordPress için tasarlanmış herhangi bir sunucuya yükleyebilmek mümkündür.

Yazılım olan WordPress ile WordPress.com adresini birbirine karıştırmamak gerekmektedir. WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farklılıkları öğrenmek için karşılaştırmalara göz atabilirsiniz.

WordPress, b2/cafelog olarak bilinen yazılımdan yola çıkarak geliştirilmiş bir yazılımdır. Matt Mullenweg‘in ortaya attığı fikre Mark Little destek olarak ilk WordPress sürümü 27 Mayıs 2003 tarihinde çıkarılmıştır.

WordPress zaman içerisinde sıradan bir blog yazılımından içerik yönetim sistemine, site oluşturucusuna, e-ticaret platformuna ve daha fazlasına dönüşmüştür. WordPress’in tarihçesini incelerseniz bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

WordPress topluluğundan güç alan bir yazılımdır. Dünya üzerinde pek çok kişi WordPress’e kod ekleme, hataları bulma, çeviri gerçekleştirme, test yapma ve diğer kullanıcılara yardımcı olma şeklinde çeşitli katkılar yapmaktadır.

WordPress’in sahip olduğu istatistikleri inceleyerek WordPress’in ne kadar güçlü olduğunu görebilirsiniz.

Okuma Önerisi:  Blog Nasıl Açılır? Adım Adım Rehber

WordPress Ne Kadar Popüler?

Dünya üzerinde milyonlarca kişi WordPress kullanmaktadır. Rakamlarla belirtmek gerekirse şu detayları göz önünde bulundurabilirsiniz:

 1. İnternet ortamında yer alan sitelerin yaklaşık %30’u WordPress kullanmaktadır.
 2. İçerik yönetim sistemi pazarının yaklaşık %60’ı WordPress’in hakimiyetindedir.
 3. Disney, Sony, Facebook ve diğer büyük markalar WordPress kullanmaktadır.
 4. Dünya üzerindeki en iyi 100 sitenin %14.7’si WordPress kullanmaktadır.
 5. ABD’de yeni alan adlarının %22’sinden fazlası WordPress kullanmaktadır.
 6. W3Techs tarafından takip edilen en iyi 10 milyon sitenin arasına her gün 1014 WordPress ve 496 WooCommerce sitesi dahil olmaktadır.

WordPress Eklentileri

Eklentileri WordPress sitenizde kullanabileceğiniz uygulamalar olarak düşünebilirsiniz. Onları yükleyerek sitenize yeni özellikler ekleyebilir ve onun işlevselliğini genişletebilirsiniz.

WordPress eklentileri ile ilgili aşağıdaki bilgileri gözden geçirerek WordPress’in gücünü çok daha net bir biçimde görebilirsiniz:

 1. WordPress.org’un eklenti deposunda yaklaşık 50.000 ücretsiz WordPress eklentisi bulunmaktadır.
 2. Bu eklentilerden 3 tanesi yaklaşık 5 milyon sitede aktif durumdadır.
 3. En iyi 19 WordPress eklentisi yaklaşık 1 milyon sitede yüklü durumdadır.
 4. En popüler e-ticaret eklentisi olan WooCommerce 3 milyon sitede aktif durumdadır ve toplamda 43 milyon kez indirilmiştir.

Bu veriler WordPress.org’un eklenti dizininden elde edilmişlerdir. Birçok eklenti geliştirici eklentilerinin ücretli versiyonlarını kendi sitelerinden satmaktadırlar.

Eklentilerinin sağlıklı bir çalışması sitenize istediğiniz gibi yeni fonksiyonlar kazandırmanız konusunda size yardımcı olacaklardır. Bu eklentiler vasıtasıyla sitenizi çok daha iyi bir biçimde özelleştirmeniz mümkündür.

Okuma Önerisi:  Blog Açtıktan Sonra Mutlaka Yapılması Gerekenler

WordPress Temaları

Temalar WordPress sitenizin görünümünü kontrol etmektedirler. Bu temalar WordPress’in tasarım şablonuna uygun olarak yüklenmekte ve sitenizin görünümünü değiştirmektedirler.

WordPress kullanıcılarının kullanabileceği binlerce ücretsiz tema bulunmaktadır. Bu temalar vasıtasıyla sitenizin tasarımını, düzenini, renk şemasını ve özelliklerini değiştirebilirsiniz:

 1. Temalar ilk olarak 2005 yılında WordPress 1.5 versiyonuyla sunulmuştur. WordPress’in ilk teması Kubrick adını taşımaktadır.
 2. Eklentilerde olduğu gibi temaların da ücretsiz ve ücretli versiyonları bulunmaktadır.
 3. WordPress.org’un ücretsiz tema dizininde 5.800’den fazla ücretsiz WordPress teması yer almaktadır.
 4. Builwith verilerine göre Genesis tema yapısı %17’lik oranıyla en çok kullanılan WordPress temasıdır.
 5. Ticari WordPress tema mağazaları tarafından satışı yapılan binlerce temanın ortalama fiyatı 40 dolar civarındadır.

WordPress Güvenliği

WordPress dünya üzerinde kullanılan en yaygın içerik yönetim sistemi olduğu için gerçekleştirilecek saldırılarda ilk hedeflerden birisi olmaktadır:

 1. Sucuri verilerine göre 2017 yılında içerik yönetim sistemi kullanan ve hacklenen sitelerin yaklaşık %83’ü WordPress kullanmaktadır. Bu rakam çok şaşırtıcı değildir çünkü WordPress’in içerik yönetim sisteminde pazar payı %60 civarındadır.
 2. Sucuri tarafından sunulan diğer verilere göre WordPress kullanıp hacklenen sitelerin yaklaşık %39’u yazılımın eski versiyonlarını kullanmaktadırlar. Bu nedenle her zaman WordPress’in güncel versiyonunu kullanmaya özen göstermelisiniz.
 3. WordPress sitelerin yaklaşık %50’sinde yanlış kodlanan temalardan veya eklentilerden oluşan güvenlik açığı bulunmaktadır.
 4. WordPress sitelerin yaklaşık %8’i zayıf şifre kullandıkları için hacklenmişlerdir.

WordPress sitenizi çok daha güvenli hale getirebilirsiniz. Bunun için en basit güvenlik yöntemlerini kullanmanız bile yeterlidir.

Yukarıda yer alan verilerin birçoğu WordPress’in kötü bir itibara sahip olduğunu göstermektedir. Ancak WordPress’in kendisinde güvenli problemi bulunmaktadır. WordPress’in çekirdek yapısında sürekli güvenlik denetimleri gerçekleştirilmekte ve bu yapı diğer platformlardan çok daha güvenli bir yer haline getirilmektedir.

WordPress’in en büyük hatası aşırı popüler olmasından kaynaklanmaktadır.

WordPress Topluluğu

WordPress dünya genelinde oldukça popüler olduğu için kullanıcı tabanı oldukça geniştir. WordPress sadece işletmeler tarafından değil kamu kurumları, okullar, üniversiteler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından da kullanılmaktadır.

WordPress global bir kullanıcı topluluğu tarafından sürekli geliştirilen ve kontrol edilen bir açık kaynak kodlu yazılımdır. Bunun anlamı herkesin farklı yollardan WordPress’e katkı sağlama olanağı bulunmaktadır:

 1. WordPress’in çeviri topluluğu onun 56 dile tamamen çevrilmesini sağlamıştır.
 2. 2017 yılında dünya genelindeki WordPress toplulukları 48 ülkede 128 WordCamp etkinliği gerçekleştirmiş ve toplamda 39,625 bilet satışı yapılmıştır.
 3. 2017 yılında yerel WordPress toplulukları 73 ülkede 4,379 toplantı gerçekleştirmişlerdir.

Eğer WordPress’e katkıda bulunmak istiyorsanız diğer insanlar gibi elinizi taşın altına sokmalı ve neler yapabileceğinizi gözden geçirmelisiniz.

WordPress Ekonomisi

WordPress dünya genelinde epey fazla iş imkanı tanıyan bir yapıdır. Bu iş imkanları serbest çalışanlar, geliştiriciler ve WordPress ile ilgili ürün veya hizmet satışı yapan kişiler şeklindedir:

 1. Freelancer.com adresinde toplamda 550.000’i aşkın WordPress ile ilgili iş bulunmaktadır ve bunların yaklaşık 14.000’i açık durumdadır.
 2. WordPress işlerinin büyük bir kısmı tüm freelance sitelerinde yer almaktadır.
 3. WordPress geliştiricileri için saatlik çalışma ücreti 20-100 dolar arası değişiklik göstermekte ve bunu daha çok geliştiricinin sahip olduğu uzmanlıkla doğru orantılıdır.
 4. Tamamen özel olan yani eklentileri ve teması tamamen özgün olan bir sitenin maliyeti 10.000 dolar seviyesinde olabilmektedir.
 5. WordPress ile ilgili ürün satışı yapan küçük ve büyük işletmeler, ajanslar ve geliştiriciler vardır.
 6. Türkiye’de ise Webmaster forumlarında ve diğer freelance iş imkanları sunan platformlar üzerinde, WordPress ile ilgili birçok iş ilanı bulabilirsiniz.

WordPress ile ilgili bu istatistiksel bilgilerin ve gerçeklerin değerli olduğunu unutmamalısınız. Eğer hala WordPress kullanma konusunda kararsız durumdaysanız yukarıdaki bilgileri tekrardan gözden geçirmenizi öneririm.

Bu Makale İlgini Çeker mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir