SEO İçin İdeal Blog Yazısı Uzunluğu

Blog içeriği ve blog metinleriyle uğraşan herkes tarafından sorulan ve sıkça merak edilen bir soru vardır. SEO için ideal blog yazısı uzunluğu nedir? Bu soruya cevap vermek çok basit değildir. Çünkü çok farklı yaklaşımlar ve çok farklı sonuçlar söz konusudur.

Blog yazılarınız ve diğer içerikleriniz için en iyi uzunluğu belirlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve neleri dikkate almanız gerektiğini hesaba katmalısınız. Bunlar belirli koşullara göre değişkenlik göstermektedirler. Doğru cevabı bulmak istiyorsanız hedef kitlenizin kim olduğunu ve bir konuyu okuyuculara açıklama süresini düşünmelisiniz.


Okuma Önerisi:  Blog Nasıl Açılır? Adım Adım Rehber

İnsanlar genellikle kısa olan içeriklerin kullanıcılar için çok daha iyi olduğunu düşünmektedirler. Bu tür içeriklerin okunması kolay ve hızlıdır. İnsanlar ekrana uzun süre bakarak bir şeyler öğrenmeye çalışmazlar.

Aslında her jenerasyonda dikkat algısının açık olma süresi farklıdır. Bu durum kısa içeriklerin kullanıcı deneyimi açısından en iyi seçim olduğunu göstermemektedir. Çünkü kısa içeriklere yönelmek aramalarda organik sıralama elde etmek için işinizi zorlaştırabilmektedir.

Google açısından hesaba katılan çok farklı faktörler vardır. Bu faktörlerin hepsine uyum sağlamak zor olmasına rağmen birçoğu doğrudan veya dolaylı olarak kullanıcı deneyimiyle alakalıdır. Kısacası blog yazısı hazırlarken hem arama motorunu hem kullanıcıları mutlu edecek doğru blog yazısı uzunluğunu bulmanız gerekmektedir.

İstatistiklere Göre İdeal Blog Yazısı Uzunluğu

İstatistikler ideal blog yazısı uzunluğunu bulmak için iyi bir başlangıç noktası sunmaktadırlar. Ancak rakamlarda manipülasyon yapılabileceğini unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle uzunluğu ne olursa olsun her zaman kötü içerik ve iyi içerik söz konusu olacaktır.


Okuma Önerisi:  Blog Açtıktan Sonra Mutlaka Yapılması Gerekenler

Yapılan pek çok çalışma hangi içeriğin iyi hangi içeriğin kötü olduğuna odaklanmadan rakamlar üzerinden bir şeyler belirleme yoluna gitmektedir. Yapılan araştırmalar blog yazısı uzunluğu ile onun içerik kalitesi arasındaki bağlantıyı ortaya koyacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

Kısa içeriklerin okunması kolay ve hızlıdır. Bu konuda herhangi bir tartışma söz konusu değildir. Buna rağmen doğru blog yazısı uzunluğunu arayan kişileri tatmin edebilecek cevabın bu olmadığını bilmek gerekmektedir. Ayrıca, Google’ın bir içeriğin kalitesini belirlerken yüksek kalitesi, öğretici olması ve temel kaynak olup olmayacağı durumlarını göz önünde bulundurduğunu unutmamak gerekmektedir.

Ayrıca iyi içerik pek çok farklı biçimde karşınıza çıkabilecektir. Kaynaklara yer vermek, zengin medya ögelerini kullanmak ve doğru paragraf yapılarına başvurmak içeriğin kolay bir şekilde okunmasını sağlamaktadır.


Okuma Önerisi:  İstatistiksel Bilgilerle WordPress

Google konu ne olursa olsun bir içeriğin otoriter olup olmadığını hesaba katmaya çalışmaktadır. Bunun için içeriğin yer aldığı sayfadaki kanıtları incelemeye çalışmaktadır. Daha uzun içeriklerin içerisinde aranan bu kanıtların bulunma olasılığı daha fazla olduğu için genelde uzun içeriklerin daha iyi olduğu düşünülmektedir.

Yapılan en kapsamlı araştırmalardan birisi bir blog yazısı için ideal uzunluğun 1.900 kelime civarında olduğunu göstermektedir. Bu uzunluk pek çok kişinin bildiği 300-500 kelime aralığının neredeyse 3 katını oluşturmaktadır.

Yapılan sorguya bağlı olarak sayfada yer alan içerik Google ve kullanıcılar tarafından son derece faydalı ve kapsamlı bulunabildiği için üst sıralarda yer alabilmektedir. Bunda yazının en iyi şekilde yapılandırılmış olması, paragraflara ayrılmış ve uygun başlıkların kullanılmış olması son derece etkilidir.

Blog sayfanızda yer alan bir blog içeriği oluşturmak için plan geliştirecekseniz ilk hedefiniz mutlaka bir blog yazısı planı oluşturmak olmalıdır. Bunu yaptığınız sürece blog yazılarınızın Google tarafından kolayca fark edilmesini sağlayabilecek olduğunuzu unutmamalısınız.

Blog Yazısı Uzunluğu: Kalitenin Önemi

İdeal blog yazısı uzunluğu denilince pek çok kişi yazının uzunluğuna odaklansa bile bu yanlış bir durumdur. Bir sayfada yer alan kelime miktarına odaklanmak yerine kaliteye odaklanman gerekmektedir. Bir sayfanın arama motorunda daha iyi bir yere sahip olmasını istiyorsanız ilk hedefiniz bu olmalıdır.

Elbette, blog yazısının belirli bir uzunlukta olması oldukça önemlidir. Ancak herhangi bir konuda bilgi verirken gereksiz sözcük kullanarak 2.500 kelimelik uzunluk elde etmek anlamsızdır. Bu yazı içerisinde tekrarlara düşmek ve okuyucunun vaktini çalmak anlamına gelmektedir.

Bir konuyu ele alırken kullanıcının sorabileceği hemen hemen pek çok soruya yanıt vermeye çalışmalısınız. Böylece belirli bir uzunluğa doğal olarak ulaşmış olursunuz. Bunun dışında yapacağınız eklemelerle yazınızı geliştirmeyi başarabilirsiniz.

Blog Yazısı Uzunluğunda Kitle: Hedef Kitlenin Tanınması

Hemen hemen tüm içeriklerde olduğu gibi blog yazısında hedefiniz neredeyse aynıdır. Bu hedef kitleyi yakalamak olmalıdır. Hedeflediğiniz kitle hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Onların neleri aradığını öğrenmelisiniz.

Bunlara ek olarak kişilerin arama niyetlerini anlamaya çalışmalısınız. Bunlar sizin için temel bilgiler olacaktır. Bu bilgilere mantıklı bir şekilde yaklaşmalı ve onların sorularına veya niyetine cevap vermenin yolunu bulmalısınız.

Blog Yazısında Diğer Elementleri Hesaba Katma

Kaliteli içerik sadece yazılı kelimelerden ibaret değildir. En iyi içerik kapsamlı araştırma ve saygın yazı ile kullanıcının karşısına çıkman anlamına gelmektedir. Harika bir video oluşturmuş olsanız dahi o videoyu açıklayacak en doğru metni seçme yoluna gitmelisiniz.

İçerik stratejileri oluştururken hedefiniz bu olmalıdır. En iyi bilgiyi en uygun biçimde ve doğru platformda kullanıcının karşısına çıkarmaya çalışmanız gerekmektedir. Bazı içerikler metin olarak okunduğunda daha kolay anlaşılabilmektedir. Bazıları ise çeşitli görüntüler veya videolarla desteklenmelidir. Bazen ise bir ses dosyasından yardım almaya çalışabilirsiniz.

Her ne olursa olsun ses veya video içeriği kullanacak olduğunuz zaman onun mutlaka metin içeriğiyle desteklendiğinden emin olmanız gerekmektedir. Bu oluşturduğunuz içeriği çok daha kapsamlı ve otoriter hale getirecektir. Böylece arama sonuçlarında daha iyi yer edinebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, oluşturduğunuz blog yazısı birçok farklı biçimde veya şekilde olabilecektir. Bir blog yazısını 2.000 kelimeden oluşacak hale getirebilirsiniz. Bu miktar organik aramada yer edinmek için ideal bir uzunluk olarak görülmektedir. SEO için ideal blog yazısının ise sadece kelime miktarıyla değil otorite, kaynaklar ve içeriğin sunuluş şekliyle ilgili olduğunu unutmamalısınız.

Bu Makale İlgini Çeker mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir