Blog Nasıl Açılır? Adım Adım Rehber

Bir blog açmak düşüncelerini herkesle paylaşmanın en kolay yollarından birisidir. Bir blog açmak aynı zamanda marka bilinirliği sağlamak için işletmenize yardımcı olabilecek bir adımdır. Bir blog açarak para kazanmaya başlayabilir ve kendinize yeni bir iş alanı oluşturabilirsiniz. Tüm bunları nasıl yapacağınızı biliyor musunuz? Bu yazıda hepsini öğreneceksiniz.

Blog Açmak Ne Kadar Sürer?

Blog oluşturmak çok kısa sürede yapılabilmektedir. Bu yazıyı takip ederek bir blog açacaksanız yaklaşık 20-30 dakikada bir blog sahibi olabilirsiniz. Ancak her şey bununla sınırlı değildir. 20-30 dakikalık süreç içerisinde sadece blog temelini oluşturabilirsiniz. Çünkü blog adını ve temasını belirleme düşündüğünüzden çok daha uzun sürebilecektir.

Okuma Önerisi:  Blog Açtıktan Sonra Mutlaka Yapılması Gerekenler

Blog oluşturmak bu mecraya giriş için ilk adımınız olacaktır. Blog açtıktan sonra onu öyle bırakamazsınız. İçini doldurmalısınız. Bir şekilde bir şeyler yazmaya çalışmalısınız ve bu yazma süresi hedef kitlenize sunacağınız içeriğe göre değişiklik gösterecektir. Son derece etkili ve başarılı içerikler yazmak istiyorsanız ihtiyaç duyacağınız sürenin 2-3 gün olacağını unutmamalısınız.

Blog Açmanın Maliyeti Nedir?

Dürüst olmak gerekirse blog açmak aslında ücretsizdir. Amacınız sadece bireysel olarak sesinizi duyurmak veya düşüncelerinizi paylaşmak ise çeşitli hazır platformlardan yararlanarak hemen bir blog sahibi olabilirsiniz. Üstelik bunun için hiçbir masraf dahi yapmanıza gerek yoktur.

Kendi markam olacak, her şeyi kendim kontrol etmek istiyorum diyorsanız işte o zaman belirli maliyetler işin içine girmektedir. Öncelikle blog adresinizin adını temsil edecek bir alan adı satın almalısınız. Bir alan adının maliyeti aylık minimum 9 dolar şeklindedir. Daha sonra açtığınız blogu barındırmak için bir sunucu hizmeti satın almalısınız. Ortalama bir sunucu maliyeti aylık minimum 1.5 dolar şeklindedir.

Blog açıp içini doldurmak ve bu işe çok ciddi yatırım yapmak istiyorsanız mutlaka bu başlangıç maliyetlerini göz önünde buldurarak hareket etmeniz gerekmektedir. Yıllık yaklaşık 50 dolarlık bir harcama blog açabilmek için ihtiyaç duyduğunuz temel gereksinimlere sahip olabilirsiniz.

Blog Açarak Para Kazanabilir Miyim?

Bu sorunun cevabı basit bir biçimde evettir. Blog açarak başarılı olmuş olan insanlar aylık 50.000 TL gibi çok ciddi rakamlara ulaşabilecek kadar kazanç sağlayabilmektedir. Üstelik bu gelirin büyük bir kısmı pasif gelirdir. Blog açarak para kazanmanın çok farklı yolları vardır ve siz bu yolları deneyerek gelir elde edebilirsiniz.

Kendi alanında iyi olan insanların bir kısmı ücretli hizmetler sunarak gelir elde etmektedirler. Bazıları Google AdSense üzerinden kazanç sağlamaktadırlar. Bazıları Amazon gibi adreslerle satış ortaklığı yapmaktadırlar. Bazıları doğrudan açtıkları blog üzerinden ürün satmaktadırlar. Blog üzerinden para kazanmanın çok farklı yolları bulunmaktadır.

Dilerseniz sadece hobi olsun diye blog açabilirsiniz. Hobi olarak blog açmak pek çok kişinin yaptığı bir iştir. Bu sayede çok iyi bir yazar olmayı başarabilirsiniz. Üstelik para kazanma hedefinizi geri plana iterek bu alanda çok daha başarılı olabilirsiniz. Blog açmak için elinizde maddi veya manevi bir sebebin olması yeterli olacaktır.

Blog Kurmak

Blog Açmak – Blog Platformunu Seçmek

Blog oluşturmak için ilk adımınız elbette blog platformunu seçmek olmalıdır. Burada yapacağınız seçim açtığınız blogun başarısını önemli ölçüde etkileyecektir. Tumblr, Blogger, Wix gibi adresler üzerinden blog açabilecek olsanız bile hepsinin önüne geçebilen önemli bir platform bulunmaktadır: WordPress.

WordPress ücretsiz olmakla beraber oldukça kullanıcı dostudur. Daha önce hiç blog açmamış olan kişiler dahi WordPress kullanarak ilk denemede blog adreslerinin kurulumunu gerçekleştirebilirler. Kendi markanızı oluşturmak istiyorsanız ilk seçeneğiniz kesinlikle WordPress olmalıdır:

 • Bir alan adına ve sunucuya sahip olduğunuz zaman WordPress‘i ücretsiz bir biçimde kullanabilirsiniz.
 • Blog adresinize ait tasarımın eşsiz olmasını sağlamak için kullanabileceğiniz ücretsiz ve ücretli pek çok tema bulunmaktadır.
 • WordPress forumunda aradığınız cevapların hemen hemen hepsini bulabilirsiniz.
 • Blog adresinize daha fazla işlevsellik kazandırabilecek eklentilerden faydalanarak blog adresinizi güçlendirebilirsiniz.

Neden Ücretsiz Bir Platformda Blog Açmamalısınız?

Herhangi bir ücret ödemeden ücretsiz bir biçimde blog açabileceğiniz doğrudur. Bu tür bloglar açtığınız zaman işlevsellik açıdan problem yaşayabileceğiniz için bir şekilde canınız sıkılacaktır ve blogunuzun adresi bir şekilde alt alan adı gibi gözükecektir: blogadresiniz.blogspot.com gibi.

 • Blog açma işlemini ücretsiz bir platform aracılığıyla gerçekleştirirseniz onların kullanım şartlarını ihlal etmeniz durumunda diledikleri zaman blog adresinizi kapatacaklardır. Bu önemli bir risktir çünkü herhangi bir şikayet doğrultusunda blog adresiniz kapanacaktır.
 • Blog açma işlemini ücretsiz bir platform aracılığıyla yaparsanız özelleştirme konusunda ciddi sınırlamalarla karşılaşırsınız. Bu durumda blogunuzu dilediğiniz şekilde tasarlama fırsatını kaybetmiş olursunuz.
 • Blog açma işlemini ücretsiz bir platform aracılığıyla yaparsanız depolama alanı konusunda çeşitli sınırlamalarla karşılaşabilirsiniz. Blog adresinizi büyüdükçe bu sizi sıkıntıda bırakabilecek bir durumdur.

Kısacası, ücretsiz platformlarda blog açmaya çalışmamalısınız. Blog oluşturmak konusunda ciddiyseniz bu durumda bir sunucu hizmeti satın almalısınız. Çünkü sizin için ücretsiz blog platformları vakit kaybından başka bir şey olmayacaktır. Tercihinizi iyi yapmalısınız ve bir sunucu hizmeti satın alarak WordPress kurulumu gerçekleştirerek blog açmalısınız.

Blog Açmak – Alan Adını Seçmek

Blog açmak için gerekli teknik kurulumu gerçekleştirdikten sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Bu adımda kullanacağınız alan adını seçmelisiniz. Alan adın oldukça önemlidir çünkü:

 • Blogunu ziyaret edecek kişi için ilk izlenimdir.
 • Arama motorundaki sıralamanı etkilemektedir.
 • Markanızı belirlemektedir.

Bunları akılda tutarak alan adına zaman ayırmalısınız ancak üzerinde çok fazla düşünmenize gerek yoktur. 5 dakikalık bir sürenin ardından belirleyeceğiniz alan adını seçmelisiniz. Ben seçeceğim alan adına daha fazla önem vermek istiyorum diyorsanız aşağıdaki ipuçlarını değerlendirebilirsiniz:

 • Genel ad yerine markalaşabilir ad seçmelisiniz. Markalaşabilir bir alan adı eşsiz olduğu gibi rekabet açısından size avantaj sağlamaktadır. Genel adlara sahip alan adları ise anahtar kelimelerle doludur ve hatırlanması zordur.
 • Alan adını kısa tutmalısınız. Yapılan araştırmalara göre alan adı kısa olan yerler uzun yerlere göre çok daha fazla hatırlanmakta ve dikkat çekmektedir.
 • Yazılması ve telaffuz edilmesi kolay bir seçim yapmalısınız. Alan adı seçerken kolay bir biçimde yazılmasına özen göstermeli ve söylenirken zorluk çıkarmamasına dikkat etmelisiniz. Bu markalaşma anlamında size avantaj sağlayacaktır.

Kullanacağınız alan adını belirledikten sonra onu satın alabilirsiniz. Ancak genellikle sunucu barındırma hizmeti sunan yerler sunucu satın alımına alan adı satın alımını bedava yaptıkları için bunu sonraya da bırakabilirsiniz.

Blog Açmak – Sunucu Satın Almak

Sunucu blogunuzun her zaman herkese erişilebilir olmasını sağlayacak bir servistir. Sunucu blogunuzda yer alan tüm dosyaları, görselleri ve içerikleri barındırarak onları ziyaretçilere göstermektedir. Eğer bir sunucuya sahip değilseniz blogunuzun kurulumunu gerçekleştiremezsiniz.

Sunucu satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Sunucu seçerken dikkat etmeniz gereken basit bir kural vardır. Sunucu hizmet veren yerler arasında iyi ev kötü olanlar bulunmaktadır. Seçim yaparken bunu aklında tutmalısınız çünkü iyi bir yerden alacağınız hizmet blogunuzun başarısını kolaylaştıracaktır.

Kötü sunucu hizmeti denildiği zaman aklınıza kalitesiz müşteri hizmetleri ve gizli ek maliyetler anlamına gelmektedir. Bununla birlikte bazı firmalar tek bir makineyi birden fazla kişiye kiralama yoluna giderek zaman zaman sitelerin erişilemez olmasını sağlamaktadır. Tüm bunlara dikkat ederek seçim yapmanız yararınıza olacaktır.

Bu konuda benim önerim Netinternet kullanmak olacaktır. Netinternet uzun süredir bu alanda hizmet vermekte ve fiyatlarını satın alınabilir makul seviyelerde tutmaktadır. Netinternet firmasından satın alacağınız sunucu alırken kampanyaları takip edip aynı zamanda alan adını bedavaya getirebilirsiniz.

Elbette bu konuda hizmet satın alabileceğiniz tek adres Netinternet değildir. WordPress konusunda ekstra destek sunan diğer firmaları da tercih edebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken iyi müşteri hizmetleri, kaliteli hizmet ve yönetimi kolay bir paneldir. Kısaca yapmanız gereken:

 1. Bir firmadan sunucu satın almalısınız.
 2. Başlangıç için en ucuz sunucu planını seçebilirsiniz.
 3. Bir alan adı belirlemelisiniz.
 4. Seçtiğiniz alan adını ve sunucuyu satın alım işlemini gerçekleştirmelisiniz.
 5. WordPress kurulumunu kendiniz gerçekleştirmeli veya sunucu hizmeti satın aldığınız yerden yardım almalısınız.
 6. WordPress kurulumu tamamlandıktan sonra blog adresinize ilk yazınızı yazabilirsiniz.

Tüm bunları yapmak 10 dakikalık iş olsa bile en başından neler yapılabileceğini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. Sunucu Satın Alımı

Netinternet adresine gidere hemen kayıt olma işlemini başlatabilirsiniz. Kayıt sırasında en düşük planı seçerek başlamanız yeterli olacaktır. Ancak bilginiz olması aşağıda tüm planlarla ilgili temel bilgilere yer verilmiştir.

2. Sunucu Planının Seçimi

Başlangıç için en düşük planı satın almanız yeterli olacaktır. Kısa süre içerisinde çok büyük miktarda ziyaretçiye sahip olamayacağınız için başlangıç paketini seçmelisiniz. Başlangıç paketi yeterli gelmediği zaman firma sizi bilgilendirecektir. Bu bilgilendirmenin ardından bir üst pakete geçiş yapabilirsiniz.

 • Başlangıç, Aylık 1.5$ – Bu paketi satın almanız durumunda tek alan adı kurulumuna, aylık 15GB trafik bant genişliğine ve 1GB SSD depolama alanına sahip olursunuz.
 • Avantaj, Aylık 2.5$ – Bu paketi satın almanız durumunda 10 alan adı kurulumuna, aylık 50GB trafik bant genişliğine ve 4GB SSD depolama alanına sahip olursunuz.
 • Standart, Aylık 4$ – Bu paketi satın almanız durumunda 20 alan adı kurulumuna, aylık 100GB trafik bant genişliğine ve 5GB SSD depolama alanına sahip olursunuz.
 • Profesyonel, Aylık 5$ – Bu paketi satın almanız durumunda sınırsız alan adı kurulumuna, aylık 300GB trafik bant genişliğine ve 10GB SSD depolama alanına sahip olursunuz.

3. Alan Adı Seçimi

Kısa bir süre önce belirlemiş olduğun alan adını artık satın alabilirsin. Alan adının .com uzantısıyla bitmesi şart değildir. Eğer ilk seçeneğin olan .com boşta değilse .net, .org gibi uzantıları tercih edebilirsiniz. Daha önce alan adı satın almışsanız bu adamı dikkate almanıza gerek yoktur.

4. Kaydı Tamamlama

Gerekli seçimleri yaptıktan sonra veya önce Netinternet’e üye olmalısınız. Üyelik bilgilerinizi eksiksiz doldurmalısınız. Özellikle iletişim bilgilerini doldururken dikkatli olmalısınız çünkü firmayla iletişim kurduğunuzda bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Kaydı tamamladıktan sonra veya kaydınız tamam ise bir sonraki adımınız seçtiğiniz sunucu paketinin ve alan adının satın alınması olacaktır. Genel olarak faturalar aylık olarak yansımaktadır. Ancak dilerseniz yıllık ödeme yaparak satın alım gerçekleştirebilirsiniz. Yıllık ödemeler genellikle bir miktar indirimli sunulabilmektedir.

5. WordPress Kurulumu

Netinternet üzerinden tüm satım alımlarınızı gerçekleştirdikten sonra WordPress kurulumuna geçebilirsiniz. WordPress kurulumu oldukça basittir. Bu konuda bilginiz varsa bu kurulumu kendiniz gerçekleştirebilir veya firmadan yardım talep edebilirsiniz. WordPress kurulum işlemini tamamladıktan sonra blogunuza giriş yapabilirsiniz.

6. Bloga Giriş

WordPress’in kurulumu tamamlandıktan sonra siteniz neredeyse boş bir şekilde önünüzde olacaktır. Sahip olduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile WordPress paneline giriş yaptıktan sonra blogunuzda yer alanları görebilirsiniz. WordPress paneline giriş için http://orneksite.com/wp-admin/ adresini kullanabilirsiniz. Burada “orneksite” yerine kendi seçtiğiniz alan adını yazmalısınız.

WordPress paneline giriş yaptıktan sonra karşınızda Başlangıç sayfasını görürsünüz. Bu sayfadan diğer sekmelere geçiş yaparak blogunuzun ayarlarını tek tek yapabilirsiniz. WordPress blogunuzu kişiselleştirmek için aşağıdaki önerilerden faydalanmayı düşünebilirsiniz.

Blog Açmak – WordPress’i Kişiselleştirmek

WordPress paneline giriş yaptıktan sonra blogunuzu kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz. Burada blogunuzu kişiselleştirmek için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgileri kullanarak blogunuzu istediğiniz görünüme ve işlevselliği kavuşturabilirsiniz.

WordPress yönetici panelinde karşınıza çıkacak olan sekmeler ile ilgili bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak yönetici panelindeki her seçeneğin neler olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

 • Başlangıç – WordPress’e giriş yaptıktan sonra karşınıza gelecek sayfadır.
 • Yazılar – Bu sekmeden faydalanarak yeni yazı yayınlayabilir ve mevcut yazıları düzenleyebilirsiniz. Blogunuzu istediğiniz gibi kişiselleştirip bu kısma daha sonradan göz atmalısınız.
 • Ortam – Burası görseller, PDF dosyaları, videolar gibi yüklediğiniz ortam dosyalarını bulabileceğiniz yerdir.
 • Bağlantılar – Birçok blog artık bu kısmı kullanmadığı için es geçebilirsiniz burada sitenizin sayfalarında gösterebileceğiniz çeşitli bağlantılar yer almaktadır.
 • Sayfalar – Bu sekmeden faydalanarak yeni sayfalar yayınlayabilir ve mevcut sayfaları düzenleyebilirsiniz. Blogunuzu istediğiniz gibi kişiselleştirip bu kısma daha sonradan göz atmalısınız.
 • Yorumlar – Yorumlarla ilgili her şeye bu kısımdan ulaşabilirsiniz. Blog yazıları paylaştıktan sonra onlara gelecek yorumları bu kısımda bulabilirsiniz.
 • Görünüm – Blogunuzun sahip olduğu görünümü bu kısımdan değiştirebilirsiniz. Detaylı görünüm değişikliğiyle ilgili bilgilere birazdan ulaşabilirsiniz.
 • Eklentiler – Bu kısımdan eklenti ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Blogunuzun işlevselliğini bu kısımdan daha yüksek seviyeye çıkarabilirsiniz. Tema düzenlemelerinin ardından bu kısımla ilgili detaylı bilgi verilecektir.
 • Kullanıcılar – Başka insanların blogunuzda yazı yazmasına izin verirseniz onların açtıkları üyeliklerin detaylarına bu kısımdan ulaşabilirsiniz. Eğer bu tür bir yaklaşıma sahip olmayacaksanız bu kısım pek işinize yaramayacaktır.
 • Araçlar – Yazı yayınlamak için kullanabileceğiniz çeşitli araçları burada bulabilirsiniz.
 • Ayarlar – Blogunuzun genel ayarlarına bu kısımdan ulaşabilirsiniz. Ayarlarla ilgili detaylı bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Bu detayları inceledikten sonra ücretsiz bir tema seçmeye başlayabilirsin. Bu seçimin çok uzun süreli bir iş olduğunu kabul etmelisin. Aşağıdaki notları gözden geçirerek tema seçme sürecinde neler olacağını az çok öğrenebilirsin:

 • Tema seçimini kendiniz yapabilirsiniz.
 • WordPress tema mağazasına göz atarak ücretsiz temalardan birisini seçebilirsiniz.
 • Seçtiğiniz temayı daha sonra değiştirebilirsiniz.
 • En iyi temayı seçebilmek için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır.
 • WordPress teması blogunuzun görünümünü doğrudan etkileyeceği için bunu önemsemelisiniz.

Bir başka ifadeyle WordPress teması sizin için dış görünüm anlamına gelecektir. Bunu markanıza ve bulunduğunuz sektöre uygun bir biçimde seçmelisiniz. WordPress teması seçerken aşağıdaki unsurları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Basitlik: Okuyucuların dikkatini dağıtacak ve gezinti durumunu güçleştirecek olan tasarımlar tercih etmemelisiniz.
 • Duyarlılık: Seçtiğiniz temanın tüm cihazlarda uygun şekilde görüntülenmesi önemlidir. Mobil odaklı bir dünyada yaşadığımızı unutmamalı ve duyarlı tasarımlar seçmeye özen göstermelisiniz.
 • Hız: Her ne kadar çoğu tema blogunuzun yavaşlamasına neden olmayacak bile gerekli testleri gerçekleştirmek önemlidir. Temanın hızını ölçebilmek için Pingdom gibi araçlarından faydalanabilirsiniz. Bu testte temanın demosunu kullanmanız gerekmektedir. Eğer temanın yüklenme süresi 3 saniyeden fazla ise bu durumda farklı bir tema seçmeye çalışmalısınız.
 • Kolay Özelleştirme: Bir temanın kolay bir biçimde özelleştirilmesi önemlidir. Bir şeyleri değiştirmeye çalışırken size problem çıkarmayacak olan bir tema seçmelisiniz. WordPress temaları özelleştirme konusunda size pek çok alternatif sunabilmektedir.
 • SEO Avantajı: Her ne kadar tema arama motorlarında sizin için çok büyük bir avantaj olmasa bile SEO göz önünde bulundurularak geliştirilmiş olan temaları seçmek çok daha doğru olacaktır.
 • Güvenlik: Genellikle temalar güvenlik problemlerine yol açmazlar. Ancak temayı kullanmadan önce kullanıcı yorumlarını ve incelemelerini okumak son derece önemlidir. Tema ile problem yaşamış çok fazla kullanıcı varsa o temayı kullanmamaya çalışmalısınız.

Bir tema seçerken bu unsurları göz önünde bulundurmalısınız. Ancak en önemlisi kullanıcıların hoşuna gidecek nitelikte bir tema seçebilmektir. Tema seçimi yaparken bu detayı unutmamalısınız.

Blog Açmak – Yazı ve Sayfa Ekleme

Artık WordPress’teki kurulum ve ayarları nasıl yapacağınızı biliyorsunuz. İşin eğlenceli kısmına geçiş yapmaya başlayabilirsiniz. İlk blog yazısını oluşturarak blog dünyasına merhaba diyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için WordPress yönetici panelinde Yazılar -> Yeni Ekle seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

 • 1. “Başlık Ekle” kısmında yazı başlığını belirleyebilirsiniz.
 • 2. Boş alana tıklayarak blog içeriğinizi yazmaya başlayabilirsiniz.
 • 3. Buradaki seçeneklerden yazdığınız yazıyı biçimlendirebilirsiniz.
 • 4. “Yayımla” seçeneğinin yer aldığı kısımdan yazının genel ayarlarını düzenleyebilirsiniz.
 • 5. “Biçim, etiketler, öne çıkarılan görsel, kategoriler” seçeneklerinin yer aldığı kısımdan diğer ayarları yapabilirsiniz.

Link Ekleme

Blog yazarlarının kafasını en çok karıştıran noktalardan birisidir yazı içerisinde link ekleme meselesidir. Aslında bunu gerçekleştirmek oldukça basittir. Yazı yazdığınız yerin üstünde yer alan menüde yani yukarıdaki maddelerde 3. seçenekte yer alan “bağlı zincir” işaretine tıklayarak seçmiş olduğunuz kelimelere link ekleyebilirsiniz.

İnsanların sitenizden gitmelerini istemiyorsanız bu durumda eklediğiniz linklerin “Yeni sekmede aç” şeklinde yapmalısınız. Bunun için eklediğiniz linkin üzerinde yer alan “anahtar” simgesine tıklamalı ve ilgili ayarı seçmelisiniz. Bu oldukça önemlidir çünkü aksi taktirde kullanıcılar bir linke tıkladıkları zaman sitenizden ayrılacaklardır.

Görsel Ekleme

Blog yazına görsel eklemek istiyorsanız metin editörünün üst kısmında yer alan “Blok Ekle” butonundan ”Resim” seçeneğini kullanmalısınız. Karşınıza çıkan pencerede iki farklı seçenek göreceksiniz. İlk seçenek “Yükle” seçeneği olmakla beraber bilgisayarından dosya yüklemene izin vermektedir. İkinci seçenek ise “Ortam Kütüphanesi” seçeneği olmakla beraber daha önce yüklemiş oluğun dosyalardan seçim yapmana izin vermektedir.

Bilgisayarınızda yer alan görseli sitenize yükledikten sonra onun boyutunu belirleyebilir ve hizalama biçimini seçebilirsiniz. Buna ek olarak, yazınız için bir öne çıkarılmış görsel seçmek istiyorsanız sağ taraftaki kutucuklarda “Öne çıkan görsel” kısmını bularak “Öne çıkan görsel belirle” yazısına tıklamanız gerekmektedir.

Video Ekleme

Video eklemek yazılarınızın daha ilgi çekici olmasını sağlayabilecektir. Yazılarınıza video eklemek resim eklemek kadar basit olmasa bile oldukça kolaydır.

Yapmanız gereken üst kısımda bulunan + butonuna tıklamak, ”Gömülüler” kısmından ”Youtube Simgesine Tıklamak” ve gerekli url adresini kutucuğun içine yerleştirmek yeterlidir.

Kalıcı Bağlantı Belirleme

Kalıcı bağlantı yazınızı URL’si anlamına gelmektedir. Bu URL’nin karmaşıklık çıkarmayacak kadar basit olmasını sağlamalısınız. Bu sayede onun paylaşılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Metin editöründe hemen başlık kısmının üzerinde kalıcı bağlantı kısmını görebilirsiniz.

Bazen blog yazınızın başlığı kendiliğinden istenildiği gibi iyi bir kalıcı bağlantı oluşturacaktır. Ancak genellikle başlıklar uzun olduğunda basit URL’ler oluşturmak pek mümkün olmamaktadır. WordPress kalıcı bağlantılarını optimize etmek istiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

 • Anahtar kelime hedefleme yapmalısınız. İnsanların Google’da aradıkları kelimeleri bulmalısınız. Bu kelimelere anahtar kelime denmektedir. Anahtar kelimeleri kalıcı bağlantı kısmında kullanmak oldukça iyi bir fikirdir.
 • Sitenizde yer alan her URL’nin farklı olmasını sağlamalısınız. Birbirinin aynısını URL’ler kullanmamalısınız.
 • Bir yazıyı yayınladıktan sonra onun kalıcı bağlantısını değiştirmeye çalışmamalısınız. Değiştirseniz bile eski URL’yi yeni URL’ye yönlendirmeye çalışmalısınız.

Alt Başlık Ekleme

Alt başlıklar içeriği yapılandırma konusunda size yardımcı olacaklardır. Alt başlıkları kullanarak insanların içerikleri okumalarını kolaylaştırabilirsiniz. Alt başlıklar özellikle konu değişikliği yaptığınız zaman fazlasıyla işinize yarayacaktır.

Yazıyı Yayınlama

Yazı için her şeyi hazır hale getirdikten sonra yapmanız gereken “Yayımla” butonuna basmaktır. Yayımlama işlemini yaptıktan sonra üst kısımda yer alan “Yazıyı görüntüle” linkine  tıklayarak yazınızı görebilirsiniz.

Buraya kadar tüm işlemleri eksiksiz yaptıysanız ilk blog yazısını yayınlamayı başardınız demektir. Yazınızı başkalarıyla paylaşmadan önce sitenize bir takip kodu yayınlamanız gerekmektedir. Bu takip kodu sayesinde sitenize kaç kişinin geldiğini ve sitenizde ne kadar vakit geçirildiğini görebilirsiniz.

Blog Açmak – Trafik Elde Etmek ve Para Kazanmak

Kapsamlı içerikler olmadığı sürece herhangi bir blog tam olmuş sayılmaz. Başlangıç için belirli bir konu seçip onun etrafında bir şeyler yazmaya çalışmalısınız. Yeni blog yazısı fikirleri için aklınızda daima 5-6 tane alternatif olması gerekmektedir. Yazılarınız bilgilendirici ama aynı zamanda okunması keyifli bir yapıya sahip olmalıdır.

Blog yazısı oluştururken mutlaka zamana karşı yenik düşmeyecek içerikler üretmelisiniz. Eğer haber tarzı belirli bir dönemi kapsayacak içerikler üretirseniz bu durumda belirli bir süre trafik alırsınız ve sonrasında elde ettiğiniz trafiği yitirirsiniz. Ancak zamana karşı yenik düşmeyen yapıda içerikler üretirseniz bu problemle karşılaşmazsınız.

Blogunuzda güçlü içeriklerin olmasını istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz:

 • Dönüşüm elde etmenizi sağlayacak içerik pazarlama stratejisi oluşturmalısınız.
 • Güçlü blog yazıları oluşturmak için kapsamlı rehberlerden faydalanmaya çalışmalısınız.
 • Okuma alışkanlığı geliştirmeli ve alanında tecrübeli yazarların yazdıklarını okumalısınız.
 • Oluşturduğunuz içeriklerin alt başlıklardan, kısa paragraflardan ve kaliteli görsellerden oluştuğundan emin olmalısınız.
 • Hedef kitlenizin problemlerini çözebilecek türde içerikler oluşturmalısınız.
 • Başarılı bir blog yazarı olmak için planlar geliştirmelisiniz.

Blogu Tanıtmak

Blogunuzu takip eden çok fazla sayıda okuyucunun olmasını istiyorsanız veya blog adresinizden para kazanmak istiyorsanız blog adresinizi tanıtmanız gerekmektedir. Sahip olduğunuz blogu kazanç getiren bir işe dönüştürmek için yeterli miktarda trafiğe sahip olmalısınız. Çünkü trafik müşteri ve para demektir. Bunu başarmak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

 • Bir içerik planı.
 • Sosyal medya için bir paylaşım planı.
 • Google’dan trafik elde etmek için temel SEO bilgileri.

Bunları zaman içerisinde öğrenebilirsiniz. Ancak ne kadar hazırlıklı olursanız sizin için bir o kadar iyidir. Blogunuzu tanıtmak için yapmanız gerekenler özetle aşağıdakilerden oluşmaktadır:

 • Bir e-posta pazarlama yazılımından faydalanarak blogunuzu ziyaret edenler e-posta adreslerini toplamalısınız.
 • SEO konusunda bilgi sahibi olmalısınız.
 • Sosyal medyada gereksiz paylaşımlar yapmamalısınız.
 • Forumlarda kullanıcıların sorularına cevap vererek blog adresinize link almalısınız.
 • Forumlarda blogunuzu tanıtma fırsatı elde etmelisiniz.
 • Yeniden yayınlama yöntemini kullanarak daha büyük sitelerde görünmeye çalışmalısınız.

Artık bir blog nasıl açılır bu konuda bilgi sahibisiniz. Bundan sonra nasıl adımlar atacağınız tamamen size kalmış durumda. Blog açtıktan sonra her şeyin kendiliğinden gelişmesini beklememelisiniz.

Bu yazıya yorum yaparak sizde katkıda bulunabilirsiniz.

Bu Makale İlgini Çeker mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir