Blog Açtıktan Sonra Mutlaka Yapılması Gerekenler

Bir blog açmayı başarmış olabilirsiniz ancak her şey bununla son bulmayacaktır. İlk birkaç yazının ardından mutlaka yapılması gerekenler bazı önemli şeyler vardır. Bunları yapmadığını zaman blog sayfanızın başarısı önemli ölçüde olumsuz yöne doğru kayacaktır. Bu nedenle her bir başlığı tek tek kontrol etmeli ve bunları yaptığınızdan emin olmalısınız.

1. Ziyaretçi Takibi

Bir blog sahibi için en ilgi çekici durum sayfanın alacağı trafik miktarıdır. Hemen hemen herkes bu trafik miktarını kontrol etmek ve üzerine bir şeyler düşünmek istemektedir. Hangi blog yazısının daha popüler olduğunu anlamak ve gelecekte bu tür yazılar yazmak için ziyaretçi takibi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Ziyaretçi takibi için pek çok alternatif olsa bile başlangıçta Google Analytics fazlasıyla işinizi görecektir. Bu araç kullanımı ücretsiz olan bir araçtır. Google Analytics sayesinde ziyaretçi takibi yapabilir, onların eğilimini öğrenebilir ve böylece onların seveceği türden içerikler oluşturabilirsiniz.

2. Arama Motorlarına Kayıt

Arama motorları trafik açısından en önemli kaynaklardan birisidir. Bu nedenle sitenizin arama motorları tarafından tanınır olmasını sağlamanız gerekmektedir. Blog sayfanızın arama motorları tarafından tanınması biraz zaman alabilecektir. Ancak sabırlı olmanız gerekmektedir.

Blog sayfanızda bir site haritası oluşturduktan sonra onu Google Search Console servisini kullanarak Google’a göndermeniz gerekmektedir. Benzer işlemi Bing Webmaster Tools ve Yandex Webmaster Tools işin gerçekleştirmelisiniz. Böylece üç büyük arama motorunun sizi tanımasını sağlayabilirsiniz.

3. Dizinlere Kayıt

Birçok sitenin bir arada olduğu ve dizin görevi gören siteler blog sayfanız için birer fırsattır. Doğru konu başlıklarının altında sitenizin varlık göstermesini sağlamak istiyorsanız onu dizinlere ve sosyal imleme sitelerine kayıt etmeniz gerekmektedir.

Bu sizin için biraz zaman alıcı olacaktır. Doğru adreslerde dizin kaydı yapmak ve buralardan link elde etmek blog sayfanız için faydalı bir iş olacaktır. Buna rağmen tüm bu çalışmaları zamana yayarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aynı gün içerisinde onlarca farklı dizine kayıt yaptırmaya çalışmamalısınız.

4. Basit SEO Yöntemlerini Uygulama

Blog sayfanızın arama motorlarında kayıtlı olması yeterli değildir. Aynı zamanda blog sayfanızın arama motorlarında öne çıkması gerekmektedir. Bunu yapabilmek için mutlaka SEO yöntemlerini kullanmanız gerekmektedir. SEO blog sayfanız ile ilgilendiğiniz süre boyunca öğreneceğiniz bir şey olacaktır ama başlangıçta belirli noktaları optimize etmeniz gerekmektedir.

Blog sayfanız için WordPress kullanıyorsanız All in One SEO veya Yoast SEO gibi eklentileri kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu eklentiler SEO konusunda işinizi kolaylaştıracaktır. Her birisi birkaç adımda siteniz için gerekli olan SEO ayarlarını yapmanıza yardımcı olacaktır.

5. E-posta Listesi Oluşturma

Blog sayfanızı açtıktan sonra yapmanız gereken ilk iş trafik çekmek olmak zorundadır. Bunun için kullanmanız gereken en doğru yol e-posta listesi oluşturmaktır. Birçok insan e-posta listesi oluşturmayı önemli görmektedir ama siz bu hataya düşmemelisiniz.

E-posta listesi oluşturduğunuz zaman blog yazılarınızın tamamını e-postada gönderme eğiliminde olmamalısınız. Bu e-posta pazarlamacılığı konusunda hata yapmanız anlamına gelecektir. İnsanları blog sayfanıza çekmek ve trafik elde etmek zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

6. Sosyal Medya Kampanyası Oluşturma

Blog yazarlarının çoğu yazılarını sosyal medyada paylaşmaktadır. Başarılı ve akıllı olan blog yazarlarının bitmek bilmeyen sosyal medya kampanyaları vardır. Bitmek bilmeyen kampanyalar oluşturarak her gün bir şeyler paylaşmakla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Çeşitli sosyal medya araçlarından yararlanarak sosyal medya kampanyanızı otomatik hale getirebilirsiniz. Sosyal medya kampanyasını oluştururken başlığı paylaşmalı, yazıdan bir kısmı özet niteliğinde paylaşmalı ve yazılarınıza ilgi duyacak kişileri etiketleme yoluna gitmelisiniz.

7. Önemli Kişilere Ulaşma

Blog yazarlığı yaptığınız alanda bilinen isimlere ulaşmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu isimler bir yazınızı paylaştıkları zaman size bilinirlik ve aynı zamanda trafik kazandırmaktadırlar. Bu insanları bulmak için belirlediğiniz alanda sıkça paylaşım yapan ve beğeni veya takip sayısı yüksek olan isimleri kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bu işlem çok kolay değildir ve üstelik zaman alıcı bir iştir. Yapmanız gereken bir araştırma ve kontrol planı oluşturmaktır. Bu plana bağlı olarak kendi alanınızda aktif olan öncü isimleri bulmanız gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken tek nokta bu kişilerin sizin yazdığınız alanda bilinen kişiler olmalarıdır.

8. Link Avcılığına Başlama

Yazdığınız içeriklerin bulunmasını istiyorsanız Google’da sıralama elde etmeniz gerekmektedir. Google’ın sayfanıza göstermiş olduğu değeri yükseltmek için yüksek kaliteli içerik oluşturmalı ve aynı zamanda blog sayfanızı yüksek kaliteli linklerle destekleme yoluna gitmelisiniz.

Kendi alanınızda aktif olan diğer blog sahipleri ile iletişime geçmek bu konuda atılabilecek en doğru adımlardan birisidir. Bu blog sahipleri tıpkı sizin gibi link avcılığı yapabileceklerdir. Onlarla anlaşıp karşılıklı sponsor içerikler oluşturma yoluna gidebilirsiniz.

9. Dahili Link Denetimi

Linklerden söz etmişken aynı zamanda kendi blog sayfanız içerisinde yer alan linkleri kontrol etmeniz gerekmektedir. Blog sayfanızda dahili linklere yer vererek Google’ın sayfalarınızı hızlı bir şekilde tespit etmesini sağlayabilir ve aynı zamanda okuyucuların blog sayfanızda vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Sadece birkaç dakika içerisinde yazmış olduğunuz diğer sayfaları kontrol edebilirsiniz. Bu kontroller sırasında yazılarda linklerin olup olmadığına bakmalısınız. Link olmayan yazıların içerisine link eklemeli ve onları başka yazılarla bağlantılı hale getirmelisiniz.

10. Yazıları Yeniden Değerlendirme

Yazmış olduğunuz bir içeriğin çok farklı şekillerde okuyuculara sunulabileceğini unutmamalısınız. Yazılı içerikleri video içeriğe veya görsel içeriğe dönüştürme yoluna gidebilirsiniz. Böylece yeni hedef kitlelerine hitap etmeyi başarabilirsiniz.

Bu çok zorlayıcı bir iş olabilir ama karşılığının çok iyi olacağını unutmamalısınız. Bunları bir videoya dönüştürmek videoların yoğun olarak kullanıldığı alanlarda oldukça iyi olabilmektedir. Gerekli görmeniz durumunda çok uzun yazılarınızı bir araya getirip e-kitap haline getirmeyi düşünebilirsiniz. Bu nedenle en başından itibaren blog yazılarınızı belirli bir düzen içerisinde yazmaya çalışmalısınız.

Bu Makale İlgini Çeker mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir